Prawdziwy duch Polski. W rocznicę Bitwy Warszawskiej

Tradycja wspólnego śpiewania tradycyjnych polskich pieśni patriotycznych przechodzi renesans. Świadczy o tym choćby sukces organizowanego m.in. przez „Gazetę Polską” koncertu pt. „Twierdzą nam będzie każdy próg”, zakończonego fenomenalnym pokazem sztucznych ogni.


To był zupełnie wyjątkowy koncert – 15 sierpnia w 97. rocznicę Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. na placu Teatralnym w Warszawie zgromadziły się całe rodziny, w sumie nieco ponad tysiąc osób. Po inauguracji wieczoru szef Strefy Wolnego Słowa Tomasz Sakiewicz zachęcał do celebrowania jednego z największych zwycięstw Polaków. – Przyjeżdżacie się cieszyć jedną z najważniejszych bitew wygraną przez Polskę. Ta bitwa to wielki sukces i dowód na ducha Polaków, że są narodem niezwyciężonym, że jesteśmy w stanie pokonać zło, wywalczyć Niepodległość. Dziękuję za to, że jesteście z nami przez tyle lat. Dziękuję, że będziecie – podkreślił.

Koncert rozpoczął występ dwóch znanych bardów: Pawła Piekarczyka i Leszka Kołakowskiego, którzy zaprezentowali wariacje na temat znanych żurawiejek. Szczególnie entuzjastycznie przyjęto uwspółcześnione zwrotki słynnego utworu „Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń”. „Tutaj się nie zapomina ludzi Moskwy i Berlina. Hańba dla donosicieli, którzy skarżą się Brukseli” – śpiewali bardowie od lat związani ze Strefą Wolnego Słowa. Na scenie pojawili się także reprezentanci młodszego pokolenia. Gwiazdą wieczoru była Halina Mlynkova, która zaśpiewała utwory znane z „Panien Wyklętych”, projektu muzycznego Dariusza Malejonka – w tym bardzo przejmujący utwór „Za wolność”. Na scenie wystąpiła też znana raperka Lilu, a także Dominika Świątek, Sylwester Domański i Marcin Styczeń. Artystom towarzyszył Band Artura Grudzińskiego. Na placu Teatralnym pojawili się też aktorzy: Ewa Dałkowska zaśpiewała marszowe „Przybyli ułani” i „Moją małą”, a Dariusz Kowalski wykonał „Pierwszą kadrową” i „O mój rozmarynie”. Nie mogło też zabraknąć...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: