Europa w Skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej


Mniej środków na francuskie wojsko
Francuski rząd zaplanował redukcję wydatków na wojsko w tym roku o 850 mln euro, aby zmniejszyć duży deficyt budżetu. W związku z tym szef sztabu generalnego francuskich sił zbrojnych, gen. Pierre de Villiers, ogłosił, że podaje się do dymisji. – Nie jestem już w stanie nadal gwarantować silnej obrony kraju – powiedział.
 
Władze Finlandii nie chcą więcej migrantów
– Nie zgodzimy się na przyjęcie nowych uchodźców z Włoch, dopóki pozostałe kraje UE nie wypełnią swojego zobowiązania co do ich relokacji – oświadczył na spotkaniu ministrów UE minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini. Dodał, że Dania wymaga dotrzymania umów. „Kwotą wyjściową jest 160 tys. osób (...), kwoty relokacji muszą zostać zaakceptowane przez wszystkich”. Do Finlandii przybyło samowolnie ponad 40 tys. uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu – około 12 tys. z nich otrzymało prawo pobytu.
 
Niemcy chcą chronić własne firmy
Rząd RFN planuje wprowadzenie ustawy utrudniającej lub uniemożliwiającej sprzedaż ważnych i innowacyjnych niemieckich firm podmiotom spoza Unii Europejskiej (te planowane ograniczenia są wymierzone przede wszystkim w Chiny). Obecnie niemieckie firmy telekomunikacyjne, zbrojeniowe czy te dostarczające energię i wodę podlegają ochronie już wtedy, gdy podmiot spoza UE chce nabyć co najmniej 25 proc. ich udziałów. Rząd może jednak zablokować sprzedaż tylko wówczas, gdy ona wyraźnie „zagraża porządkowi publicznemu lub bezpieczeństwu”. Teraz przepisy mają zostać skonkretyzowane i zaostrzone, a ochroną ma zostać objęta większa liczba firm.
 
Kraje wschodnie wyludniają się
Łotewski portal Baltnews.lv podał dane o zmianach liczby ludności w krajach Europy w roku 2016. Wskutek niskiej liczby urodzin i wysokiego poziomu zarobkowej...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: