Orzeźwiający smak lata

Kiedy lato w pełni, a z nieba leje się żar, próżno szukać lepszego specjalisty w gaszeniu pragnienia. Delikatnie słodki, niesamowicie soczysty i orzeźwiający. Chyba żaden inny owoc nie kojarzy się z wakacjami tak jak arbuz!

Pierwsze wzmianki na temat arbuza pochodzą już z czasów starożytnego Egiptu. Za ojczyznę owocu uważa się Afrykę, gdzie rośnie on dziko. Do Europy dotarł w XII wieku za sprawą krzyżowców. Obecnie hodowanych jest ponad 1200 odmian arbuzów w blisko 100 krajach całego świata.

Arbuz należy do rodziny dyniowatych, co prowokuje dyskusje na temat tego, czy jest owocem czy warzywem. Choć w przeszło 90 proc. składa się z wody, zawiera także witaminy i sole mineralne. Spożywanie tego owocu wzmacnia odporność organizmu i zwiększa koncentrację. Doskonale wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ze względu na zawarty w jego miąższu kwas cytrynowy i jabłkowy, skutecznie gasi pragnienie. Jest moczopędny, więc uwalnia organizm z substancji szkodliwych. Nie trzeba specjalnych wysiłków, żeby stał się przysmakiem. Lekko schłodzony, wyjadany łyżeczką wprost ze skórki – to czysta rozkosz i idealna przekąska na upalne dni.

Dzięki błyszczącej skórce i warstwie wosku, która odbija promienie słoneczne, miąższ arbuza zachowuje niższą temperaturę niż otaczające go powietrze, co potęguje wrażenie świeżości. Warto dodawać go do letnich owocowych sałatek. Wyśmienicie smakuje także w towarzystwie sałat i serów, zwłaszcza typu feta. Z krewetkami i kurczakiem stworzy egzotyczną przekąskę. Z arbuza można przygotowywać sycące i  orzeźwiające chłodniki albo odżywcze sorbety. Dodaje się go też do deserów i lodów.

Arbuzy mogą być okrągłe lub podłużne, o kolorze skórki od jasnozielonego do ciemnozielonego, z jaśniejszymi paskami. Najczęściej spotykanym kolorem miąższu jest jasnoczerwony, ale w niektórych odmianach bywa ciemnobrązowy, pomarańczowy, żółty, różowy lub biały.


Czy wiesz, że......
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: