Europa w skrócie

Koniec opłat roamingowych
6 kwietnia Parlament UE uchwalił nowe przepisy o tele-roamingu, które umożliwią zniesienie dotychczasowych opłat za roaming dla użytkowników telefonów komórkowych w Europie – od 15 czerwca br. Przepisy mają wprowadzić limity stawek, które operatorzy telefonii mogą pobierać od siebie nawzajem za korzystanie z sieci. Limity dotyczą połączeń głosowych, SMS-ów i korzystania z danych.

Hiszpania walczy o Gibraltar
Rząd Hiszpanii wezwał władze UE, aby stanęły po jego stronie w sprawie spornej przyszłości brytyjskiego Gibraltaru. Hiszpański minister spraw zagranicznych Alfonso Dastis powiedział dziennikowi „El Pais”, że jego rząd będzie wetować każde porozumienie dotyczące wyjścia Gibraltaru z UE. Tydzień wcześniej przedstawiciel Komisji UE Michel Barnier potwierdził bowiem, że Gibraltar opuści UE w tym samym czasie, co Wielka Brytania (wg AP).

Skuteczniejsza ochrona granicy
Rząd Węgier zapowiedział, że do końca maja br. na południowej granicy kraju zostanie zbudowane drugie ogrodzenie, które będzie w stanie powstrzymać nawet największe tłumy migrantów – napływające od strony Turcji i Grecji. Nowe ogrodzenie ma być wyższe i mocniejsze i ma umożliwić ochronę granicy przy pomocy mniejszej liczby strażników. W uzasadnieniu premier Victor Orbán powiedział dziennikarzom, że w sprawie powstrzymania fali imigracji władze UE od roku polegają niemal wyłącznie na porozumieniu zawartym z Turcją, co należy uznać za błąd.

Zniesienie wiz dla Gruzinów
Ministrowie państw UE zatwierdzili decyzję władz w Brukseli o zniesieniu wiz dla obywateli Gruzji. Poparli również przepisy, które państwom UE ułatwią przywracanie obowiązku wizowego w ewentualnych sytuacjach kryzysowych. Obywatele Gruzji, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów Europy bez wizy na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych (wg PAP).
...
[pozostało do przeczytania 19% tekstu]
Dostęp do artykułów: