Operacja „Interpelacja”. Kto stoi za atakiem na Antoniego Macierewicza

Za próbą obrony zdegradowanych oficerów SKW stał poseł Marek Biernacki. To on skierował do prezydenta Andrzeja Dudy interpelację w ich obronie. Co łączy polityka PO z „zasłużonymi” – jak ich nazwał – oficerami służb specjalnych?

Marek Biernacki napisał do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten podjął się „dokładnego wyjaśnienia sytuacji mającej miejsce w Ministerstwie Obrony Narodowej – Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, w związku z informacjami o niepokojących działaniach podejmowanych w stosunku do zasłużonych oficerów polskich służb specjalnych”. Chodziło przede wszystkim o płk. Krzysztofa Duszę, zdegradowanego przez MON do stopnia szeregowca, oraz o Magdalenę Ejsmont-Brzeską – zdegradowaną do stopnia kapitana.
Prezydent – chcąc odpowiedzieć na interpelację – skierował w tej sprawie poprzez BBN zapytanie do MON, co nie uszło uwadze mediów zainteresowanych podsycaniem konfliktu na linii Andrzej Duda – Antoni Macierewicz. Czy prezydent pytał o zdegradowanych oficerów niejako „z automatu”, czy też, podobnie jak poseł Biernacki, także uważa ich za „zasłużonych”? Na skierowane do BBN pytanie nie otrzymaliśmy niestety odpowiedzi.

Spotkania z rezydentem
Kim są oficerowie, których tak broni poseł Biernacki i jego koledzy z PO? O Krzysztofie Duszy stało się głośno, gdy był dyrektorem Centrum Eksperckiego ds. Kontrwywiadu NATO. Dusza zasiadał także we władzach SKW, gdy zawarto niesławną umowę z FSB. W 2016 r. „Gazeta Polska” pisała: „Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel oraz dyrektor jego gabinetu Krzysztof Dusza w czasie swojego urzędowania w SKW spotykali się z W.J. – rezydentem rosyjskiego wywiadu w Polsce. Spotkania miały miejsce w czasie, gdy Pytel był dyrektorem Zarządu Operacyjnego SKW, a szefem wojskowego kontrwywiadu – gen. Janusz Nosek. Jedno z nich odbyło się we wsi Ułowo, tuż obok granicy z obwodem kaliningradzkim”. I dalej: „Nie było to jednak pierwsze spotkanie, Pytel i Dusza już...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: