Wywiad i polityka. Amerykańskie służby w grze przeciwko Trumpowi

Ciągnący się już miesiącami konflikt Trumpa z amerykańskimi szpiegami wszedł w nową fazę, gdy sędzia Napolitano stwierdził w TV, że Barack Obama korzystał z pośrednictwa Brytyjczyków, aby pozyskać materiały kompromitujące Trumpa.

Andrew Napolitano, główny ekspert prawny telewizji Fox News, oskarżył publicznie Obamę o korzystanie z usług brytyjskiego wywiadu w celu pozyskania informacji kompromitujących Donalda Trumpa. Podczas wystąpienia w popularnym programie „Fox and Friends” stwierdził, że trzy źródła w wywiadzie doniosły jego stacji, iż tuż przed wyborami Obama zwrócił się do GCHQ – brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego – o pozyskanie podsłuchanych rozmów Trumpa od NSA. Pośrednictwo Brytyjczyków miało sprawić, że odkrycie użycia służb przeciwko kandydatowi na prezydenta będzie trudniejsze.
Słowa Napolitano nie są pierwszym tego typu oskarżeniem pod adresem Obamy. Sam Trump niedawno napisał na swoim Twitterze, że były prezydent kazał go podsłuchiwać. Tamta seria tweetów wywołała w USA burzę, a Demokraci żądali dowodów. Trump ich nie ujawnił, a osoby odpowiedzialne za jego PR, jak rzecznik Białego Domu Sean Spicer czy Kellyann Conway, zaczęły łagodzić jego słowa, twierdząc, że chodziło mu o ogólny klimat polityczny kampanii, a nie o konkretną sytuację.
Trump jest znany z tego, że używa swojego Twittera w sposób impulsywny i często pisze szybciej, niż pomyśli. Zapewne podobnie jak w poprzednich tego typu sytuacjach, publiczność prędko by o tym zapomniała. Oskarżenie Napolitano ma dużo większy kaliber. Były sędzia jest bowiem osobą wyjątkowo szanowaną przez Republikanów, nawet pomimo tego, że często bywa zajadłym krytykiem ich poczynań. Nie jest również zwolennikiem Trumpa. Poglądami najbliżej mu do konserwatywnego skrzydła libertarian, wielokrotnie wyrzucał Trumpowi, że część jego pomysłów stanowi atak na wolność obywateli. Nie miałby więc powodów, żeby kłamać, ryzykując reputację.

Zimna wojna...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: