Magdalena Piejko \ Poleca

SZTUKA \ O Wandzie Czełkowskiej w Królikarni
10 lutego w Muzeum Rzeźby w warszawskiej Królikarni odbędzie się konferencja poświęcona pracom jednej z najważniejszych polskich rzeźbiarek XX w., choć nieco zapomnianej – Wandy Czełkowskiej. Na wystawie podsumowującej dorobek artystki pojawiły się m.in. nigdy wcześniej niepokazywane prace przekazane przez rzeźbiarkę z jej pracowni na warszawskim Mokotowie. Związana z najważniejszymi kierunkami sztuki awangardowej XX w., aktywna do dziś, artystka zaprojektowała specjalnie dla Królikarni współczesną instalację. Pierwsza część konferencji poświęcona będzie kontekstowi lokalnemu twórczości Czełkowskiej – krakowskiemu i polskiemu. W ramach drugiej części jej sztuka będzie rozpatrywana w kontekście globalnym.
Na światowych doświadczeniach artystki skoncentruje się dr Richard Demarco, kurator, który zorganizował słynną wystawę polskiej awangardy „Atelier ’72” w Edynburgu, w której udział wzięli m.in. Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Roman Opałka, Zbigniew Warpechowski.
Rzeźba i dwa rysunki Czełkowskiej zostały uznane przez krytyka witryny „Artspace”, Andrew M. Goldsteina, za jedną z dziesięciu najlepszych prac Frieze New York 2016 – kluczowego wydarzenia globalnego świata sztuki.

NASZ PATRONAT \ Duch Michała Kulentego
Miesiąc temu zmarł nagle w wieku 61 lat Michał Kulenty, wielki artysta, multiinstrumentalista, a także uwielbiany przez studentów pedagog. Jeden z najważniejszych polskich jazzmanów nazywany „polskim Garbarkiem” i „poetą saksofonu” zostanie zapisany w historii polskiej muzyki wielkimi literami. Minister Piotr Gliński określił go celnie jako „osobę osobną”, kogoś zupełnie niezależnego od funkcjonowania w show-biznesie i mainstreamie.
O jego kompozycjach, nowatorskich rozwiązaniach na styku jazzu i folkloru przypomina nam jego wciąż niedoceniona ostatnia płyta „Dusza w uszach”, która ukazała się w listopadzie zeszłego roku.
...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: