Ku przestrodze oficerom

Co jakiś czas myślę o ludziach służb. W jakim oni żyją złudzeniu. Jak muszą się na starość dziwić. Zajmowali się mną parę razy w ciągu ostatnich 26 lat. Parę razy z nimi rozmawiałem. Profesor Wierciński właściwie się do uprawiania tego zawodu przyznał. Miłosz Biedrzycki, gdy jechaliśmy z wywiadu z Wiercińskim, który bajdurzył nam o gematrii, będącej dla niego ogólną teorią wszystkiego, powiedział: – Jakbym rozmawiał z oficerem wywiadu na emeryturze. – Z wywiadu wynika, że antropolog Wierciński zawsze odkrywał nowe terytorium badawcze w miejscach, w których za parę miesięcy wybuchała komunistyczna rewolucja. A w każdym razie antyimperialistyczna. Miał takiego czuja, jak nie przymierzając reporter Kapuściński. Wierciński uczepił się na starość gematrii, „wiedzy” duchowej zawartej w słowach–liczbach, by nie zmierzyć się z tym, co jest. Wierciński z zawstydzającą intelekt słuchacza dumą opowiadał w trakcie wywiadu o swoim opętaniu. Mówił o nim słowami, które miały zakryć duchową istotę tego zniewolenia. Chwalił się, że ma osobowość mnogą. Wieloraką. Że doświadczył epizodów rozszczepienia osobowości. Tymi pojęciami próbował zakryć straszną prawdę o obecności obcej inteligencji w swoim wnętrzu.

Wielu chce zakryć przed sobą samym obecność złego „ja” w swoim „ja”. Maćku Maleńczuku. Tłumaczyłeś biedną Emilly Dickinson, więc wiesz. Czemu nie szukasz ratunku?

Prowadzący i prowadzeni. Poznawszy tamtą historię, zrozumiałem, dlaczego tak zwane elity III RP tak bronią Kapuścińskiego, człowieka z tej samej branży. Wierciński, Kapuściński, Bauman, Jaruzelski. O matrix będą walczyć do ostatniej krwi. Bez Jaruzelskiego-Wallenroda, Wałęsy-bohatera rozpada się postsowiecka propaganda. W służbie status quo w kondominium.

Piotrowski, Kiszczak, Jaruzelski, Wierciński, Bauman, Kapuściński. Mało kto podejrzewa, ile spisków i grup zbrojnych działających wspólnie i w porozumieniu współtworzy historię. Czemu więc sądzę, że ludzie służb są naiwni? Bo mają na...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: