Plus w nowych rękach

Zamiast giełdy sprzedaż firmy

Oprócz Vodafone żaden z dotychczasowych akcjonariuszy nie jest związany z branżą telekomunikacyjną. Co najmniej od półtora roku z mniejszą lub większą intensywnością trwają ich zabiegi o sprzedaż Polkomtela. Jeszcze na początku ub.r. jego polscy udziałowcy myśleli o debiucie giełdowym firmy. Jednak – jak pisała ówczesna prasa – traktowali ten scenariusz raczej jako wyjście awaryjne. Także Vodafone nie okazał zainteresowania wchodzeniem Polkomtela na giełdę ani odkupieniem jego udziałów od pozostałych udziałowców polskiej spółki. Jeszcze na jesieni ub.r. miało dojść do porozumienia wszystkich polskich udziałowców w sprawie sprzedaży inwestorowi strategicznemu właściciela Plusa. Po ich dogadaniu się z Vodafone od początku br. w grę zaczęła wchodzić sprzedaż całego Polkomtela.

Transakcja, prawdopodobnie jedna z ostatnich w Polsce na taką skalę, ma zostać sfinalizowana do końca czerwca. Akcjonariusze firmy zakwalifikowali do finałowej rozgrywki cztery podmioty: szwedzko-fiński koncern telekomunikacyjny TeliaSonera (ze 160 mln abonentów w 20 krajach), norweskiego Telenora wraz z funduszem Bain Capital, Grupę Polsat Zygmunta Solorza-Żaka oraz fundusz Apax. To spośród nich zostanie wyłoniony nowy właściciel Polkomtela – pod wieloma względami lidera rynku telekomunikacyjnego w naszym kraju. Według oficjalnych danych firmy, w 2010 r. osiągnęła ona przychody w wysokości 7,67 mld zł (o 1,3 proc. mniej niż rok wcześniej). Jej zysk netto za ub.r. wyniósł 1109 mln zł i był wyższy w stosunku do 2009 r. o 13,2 proc. Najwyższa na rynku była także osiągnięta w ub.r. przez Polkomtel EBIDTA (zysk operacyjny plus amortyzacja). Na koniec 2010 r. z usług sieci Plus korzystało 14,056 mln klientów.

Złote lata branży minęły

Czy firmę w tak dobrej kondycji warto wystawiać na sprzedaż? Większość specjalistów branży telekomunikacyjnej w naszym kraju wskazuje na jej dojście do fazy...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: