Rosja–Korea. Kalkulacje Moskwy w kryzysie koreańskim

Od ChonAn do Yeonpyeong

Ostatnie polityczne deklaracje Moskwy ws. kryzysu koreańskiego oraz potępienie komunistycznego reżimu Kimów za ostrzał Yeonpyeong i kontynuowania prac nad programem atomowym stanowią duży kontrast z dotychczasowym stanowiskiem Rosji, która zasadniczo zawsze stała po tej samej stronie co Phenian i Pekin. Szczególnie widać to było po tzw. incydencie ChonAn – gdy w marcu 2010 Północ zatopiła południowokoreańską korwetę. Rosjanie usiłowali wtedy osłaniać Phenian przed krytyką i, wraz z Chinami, paraliżowali wszelkie mocniejsze kroki Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z politycznego punktu widzenia Moskwa nie ma interesu we wspieraniu Seulu, sojusznika USA, za to Koreę Płn. postrzega jako wygodne narzędzie osłabiania światowej pozycji Ameryki, co za rządów Obamy nie jest szczególnie trudne.

Ale Rosja coraz bardziej musi uwzględniać także czynnik ekonomiczny. A kalkulacje finansowe jednoznacznie przemawiają za utrzymaniem jak najlepszych relacji z Południem. Republika Korei pozostaje poważnym odbiorcą rosyjskiej ropy i gazu, a przede wszystkim dużym inwestorem w gospodarkę rosyjską, oferującym dokładnie to, na co bardzo dziś liczy Moskwa: kapitał, high-tech, doświadczenie i infrastrukturę.

Stoczniowcy koreańscy stali się głównymi autorami odrodzenia tego sektora w Rosji. Korea Płd. wciąż jest największym producentem statków na świecie, buduje największe jednostki i jest globalnym liderem, jeśli chodzi o wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii w przemyśle stoczniowym. Dziś Daewoo Shipbuilding and Marine Equipment rozbudowuje i modernizuje przestarzałą stocznię wojskową „Zwiezda” koło Władywostoku, a Samsung i Hyundai realizują kontrakty na budowę statków. Koreańczycy z Południa mają też pomóc Rosji w budowie platform naftowych, tankowców, a nawet supernowoczesnych lodołamaczy przystosowanych do przewozu skroplonego gazu (LNG). Seul jest też faworytem wśród kandydatów do budowy terminalu...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: