Ryszard Krauze i działka od Gronkiewicz-Waltz

W kontrowersyjnym pozyskiwaniu atrakcyjnych gruntów w Warszawie brały udział nie tylko osoby fizyczne, lecz także „przedwojenne” spółki. Jedną z działek – położonych przy ul. Pereca na Woli – przejęła w 2014 r. firma „Zakłady Ogrodnicze C. Ulrich założone w 1805 roku w Warszawie SA”. Za spółką o tak pięknie brzmiącej nazwie stoją ludzie kontrowersyjnego milionera Ryszarda Krauzego

3 sierpnia 2016 r. warszawski radny PiS Dariusz Figura złożył interpelację, w której prosił prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz o udzielenie szczegółowych informacji na temat osób i firm będących beneficjentami reprywatyzacji. Interpelacja wynikała z coraz większej liczby wątpliwości wokół procederu zwrotu stołecznych gruntów. Dziś już wiadomo, że przejmowanie przynajmniej części reprywatyzowanych działek – wartych wiele milionów złotych – odbyło się w bulwersujących okolicznościach.
Odpowiedź ratusza na interpelację Figury była – co nie stanowi niespodzianki – pozbawiona najważniejszych informacji, których domagał się radny. Ale działacz PiS uzyskał w odpowiedzi pewne cenne dane, a mianowicie listę przedwojennych spółek handlowych, które uzyskały prawo użytkowania wieczystego reprywatyzowanych gruntów.
XIX-wieczny Ryszard Krauze
Nazwy przedwojennych spółek są niezwykle barwne, choć po sprawdzeniu ich w Krajowym Rejestrze Sądowym historyczny czar może szybko prysnąć. Na przykład – jak ustaliła „Gazeta Polska” – Warszawskie Towarzystwo Handlu Herbatą, które przejęło grunt przy ul. Brackiej 23 (w kamienicy, która tu stała, mieszkała m.in. żona Witkacego), zarejestrowane jest pod tym samym adresem, co... kancelaria mecenasa Roberta Nowaczyka. To prawnik, który doprowadził do skandalicznej reprywatyzacji wartej 160 mln zł działki przy pl. Defilad w samym centrum Warszawy. Prezesem  Warszawskiego Towarzystwa Handlu Herbatą jest – dodajmy – 84-letnia kobieta, a sprawę przejęcia gruntu bada prokuratura.
Ale szczególną uwagę zwraca inna...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: