Wieści Z UE \ W skrócie

Przeciw dziurom budżetowym
Brytyjski parlament przegłosował na wniosek rządzących torysów – wbrew lewicowej opozycji – ustawowy zakaz deficytu budżetu. Nowa ustawa zobowiązuje rząd premiera Davida Camerona i wszystkie przyszłe rządy do systematycznego utrzymywania wydatków państwa na poziomie jego przychodów, a nawet do możliwego wygospodarowania finansowej nadwyżki.
Lista warunków Londynu wobec UE
Według doniesień dziennika „The Daily Telegraph”, rząd premiera Camerona wstępnie przyjął listę postulatów Londynu wobec władz Unii Europejskiej – do planowanych renegocjacji warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Brytyjski rząd oczekuje, że władze UE zapewnią, iż Unia jest związkiem suwerennych państw, w którym występują różne waluty, a euro nie jest walutą obowiązującą wszystkie państwa UE. Inne warunki Londynu to m.in. to, że Wielka Brytania miałaby być zwolniona z podejmowania jakichkolwiek działań mających na celu pogłębianie euro-integracji i tworzenie europejskiego państwa, a narodowe parlamenty powinny mieć możliwość odrzucania unijnych dyrektyw, także tych, które już zostały wprowadzone.
Nowy projekt ratowania banków
Komisja Europejska dała Polsce i dziesięciu innym państwom UE dwa miesiące na wdrożenie dyrektywy mającej umożliwić bankom m.in. przejmowanie pieniędzy ludzi i firm zgromadzonych na kontach i lokatach, gdyby bankowi groziła finansowa upadłość. W takiej sytuacji bank najpierw miałby prawo sięgnąć po pieniądze wierzycieli i udziałowców banku, a w dalszej kolejności po środki klientów, którzy w danym banku mają więcej niż 100 tys. euro.
Nowy podatek na imigrantów?
Dziennik „Süddeutsche Zeitung” podał wiadomość, powołując się na informacje uzyskane podczas obrad Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Limie, że rząd Niemiec i Komisja Europejska prowadzą nieformalne rozmowy o wprowadzeniu w krajach UE specjalnego podatku na pokrycie...
[pozostało do przeczytania 47% tekstu]
Dostęp do artykułów: