Meksykanie jak aniołki, kibice do więzienia

Kibic z Chorzowa Sławomir M. został uderzony przez meksykańskiego marynarza tzw. tulipanem, czyli zbitą butelką. Trafił do szpitala z ranami ciętymi brzucha. Policja ustaliła, który z Meksykanów go uderzył, jednak prokuratura śledztwo umorzyła, stwierdzając brak znamion przestępstwa. Teraz sąd skazał na karę więzienia… chorzowianina. Akta sprawy przeciwko kibicom, z której „propagandówkę” zrobił Donald Tusk, pełne są podobnych absurdów

W sierpniu 2013 r. o tej bójce między meksykańskimi marynarzami a kibicami Ruchu Chorzów mówiła cała Polska. Bo w oskarżanie kibiców zaangażowali się premier Donald Tusk i minister Bartłomiej Sienkiewicz. Co wiemy o przebiegu wydarzeń dwa lata po tym, jak Sąd Najwyższy ostatecznie zatwierdził kary bezwzględnego więzienia dla kibiców?
Jak się okazuje, zapis z monitoringu, na którym w ogóle nie widać części skazanych, oraz niezweryfikowane przed sądem zeznania meksykańskich marynarzy posłużyły do wydania przez polskie sądy surowych kar więzienia dla kibiców Ruchu Chorzów. Winnych w tej sprawie „skazał” bez sądu ówczesny premier Donald Tusk, a sędziowie dopełnili tylko formalności. – To wyrok na polityczne życzenie i po medialnej nagonce – mówią obrońcy i rodziny skazanych, którzy zamierzają skierować sprawę do Strasburga.
Meksykanie ponad prawem
Sąd Najwyższy odrzucił w piątek kasację kibiców Ruchu Chorzów, którzy dostali wyroki więzienia za udział w bójce z meksykańskimi marynarzami na gdyńskiej plaży. Sąd stwierdził, że nie znajduje powodów do uchylenia wyroków skazujących ich na kary od 1,5 roku do 2 lat i 2 miesięcy więzienia.
Jedynym dowodem w sprawie poza wspomnianym monitoringiem, który zresztą dowodzi m.in. agresywnych zachowań Meksykanów, są niezweryfikowane przez sądy zeznania tychże meksykańskich marynarzy. Przesłuchano ich tuż po zajściu i w toku postępowania sądowego nie było żadnej możliwości sprawdzenia ich wiarygodności ani przez sąd, ani przez obronę. Bo Meksykanie...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: