Wieści Z UE \ W skrócie

Mocniej kontrolować granice
Na lutowym „szczycie” władz UE w Brukseli postanowiono, że w związku z zagrożeniem terrorystycznym Unia Europejska będzie mocniej kontrolować swoje zewnętrzne granice. Służby bezpieczeństwa państw UE zostały zobowiązane do zwiększenia wzajemnej wymiany danych i współpracy. Szefowie rządów i państw opowiedzieli się m.in. za „systematyczną i skoordynowaną kontrolą osób przy wjazdach i wyjazdach z obszaru Schengen”.
Hiszpania wyklucza darowanie Grecji długu
Hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos Jurado oświadczył, że Hiszpania, która pożyczyła Grecji 26 mld euro w czasie, gdy sama zmagała się z ciężkim kryzysem, wyklucza możliwość umorzenia tego zadłużenia. Te 26 mld euro „stanowi mniej więcej odpowiednik naszych rocznych wydatków na zasiłki dla bezrobotnych” – uzasadnił hiszpański minister. Zaznaczył też, że w przeciwieństwie do niektórych państw UE pomoc Hiszpanii dla Grecji była w latach 2010–2011 bezinteresowna i stanowiła „wyłącznie dowód solidarności”, ponieważ „ryzyko dla hiszpańskich przedsiębiorstw i banków w Grecji w tamtym czasie praktycznie nie istniało”.
Już nie lubią Unii
Samorządowe władze greckiego miasta Patras zadecydowały o usunięciu z masztu ratusza flagi Unii Europejskiej. Twierdzą, że ta flaga wywoływała „powszechną niechęć mieszkańców miasta”. Rzecznik władz powiedział prasie, że „flaga UE została usunięta, ponieważ jest to symbol, którego ludzie już nienawidzą, bo (...) Unia Europejska działa przeciwko interesom Europejczyków, a obecność Grecji w Unii jest źródłem nieszczęść, które dotknęły nasz kraj i jego mieszkańców”. Zamiast flagi UE na maszcie zawisła flaga z wizerunkiem Patreusa – mitycznego założyciela miasta.
Niemcy dozbrajają Kurdów
Władze Niemiec planują dostarczyć kolejną partię uzbrojenia oddziałom kurdyjskim walczącym w północnym Iraku z Państwem Islamskim – w tym przeciwpancerne systemy rakietowe Milan oraz granatniki Panzerfaust 3. W ub.r. Kurdowie...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: