Wieści Z UE \ W skrócie

Niespójna polityka UE wobec Rosji
Parlament Europejski wezwał kraje UE do utrzymania obecnych sankcji wobec Rosji, dopóki nie zmieni ona swojej polityki w stosunku do Ukrainy. Posłowie parlamentu UE w większości uznali, że należy zagrozić Rosji nowymi sankcjami – obejmującymi przede wszystkim transakcje finansowe i sektor energetyki atomowej. Jednak według „Wall Street Journal”, wcześniejszy o kilka dni roboczy dokument dyplomacji UE w sprawie stosunków z Rosją zakłada ograniczenie sankcji i wznowienie rozmów o zniesieniu wiz i nowej współpracy handlowej.

Richard von Weizsaecker nie żyje
O śmierci byłego prezydenta Niemiec poinformowały w niedzielę niemieckie media. Weizsaecker zmarł w wieku 94 lat. Sprawował urząd od 1984 do 1994 r. Był jednym z najbardziej lubianych przez Niemców prezydentów. Od połowy lat 50. należał do chadeckiej CDU.

Funkcjonariusze bezpieki w mediach Rumunii
Szef rumuńskiej państwowej telewizji Stelian Tanase w opublikowanym liście zażądał wycofania z tej instytucji tajnych agentów służb bezpieczeństwa. Kilka dni wcześniej były szef tych służb George Maior przyznał bowiem w rozmowie z prywatną stacją telewizyjną B1 TV, że w mediach umieścił wielu swoich funkcjonariuszy, którzy oficjalnie pracują w nich jako dziennikarze. Przekonywał, że jest to powszechnie stosowana praktyka, „także w pozostałych państwach demokratycznych”, bo tacy funkcjonariusze stanowią „potężną broń każdego wywiadu”. Ta sensacyjna wypowiedź spotkała się w Rumunii z falą oburzenia i sprzeciwu. Maior podał się do dymisji po dziesięciu latach pracy na stanowisku szefa służby wywiadu wewnętrznego RSI, w reakcji na odrzucenie przez Trybunał Konstytucyjny ustaw dotyczących bezpieczeństwa państwa. Umożliwiały one zbieranie przez różne instytucje państwowe danych dotyczących obywateli bez konieczności wykazania przed sądem, że dana osoba stanowi dla państwa zagrożenie.

...
[pozostało do przeczytania 40% tekstu]
Dostęp do artykułów: