Każdy ma scenariusz w szufladzie

Stale powstają piosenki o tych, którzy je tworzą, wiersze o pisaniu poezji, kino o kinie, teatr o robieniu teatru. Szekspir też tak się bawił. Toteż film o studentach, których uczy pisania scenariuszy wypalony autor, nie musi być banalny. Owe lekcje to pułapka oraz lustro dla ludzkiej kondycji i człowieczego błazeństwa.

Keith Michaels (Grant) był oscarowym scenarzystą, teraz znalazł się na marginesie branży. Praca w szkole zamiast w LA to dla niego rodzaj zesłania, prowokuje więc uczelnianych szefów, a niedoszłych uczniów lekceważy. Ale zostało mu trochę błyskotliwości, kiedy zatem wpadnie w pułapkę własnej pożądliwości, zmieni zdanie o podopiecznych i weźmie się do roboty. W dodatku na horyzoncie pojawi się przytomna rozwódka (Tomei), uczennica i zarazem bibliotekarka, która przeprowadzi go na jasną stronę.
Studenci potraktowani serio dodadzą mu wigoru. W ich marzeniach, nieśmiałości, zapale zobaczy swoje dawne szaleństwo. Przecież uczelnia to mały kosmos, fabularny samograj, także pomysł na kryminał. Wszak Keith o mało nie wylatuje z akademickiej społeczności za seks z uczennicą. Wydarzenia w profesorskich gabinetach i na zapleczu, ukazane skrótowo, też mają magię. No a w finale ludzie dochodzą do ładu ze swoimi pragnieniami i powinnościami. Kino amerykańskie czy opowiada o tańcu, czy o pisaniu, czy o teatrze, daje szansę bohaterom i przywraca wiarę widzom.  
Film spełnia się także jako instruktaż. Marzący o reżyserii znajdą tu filmowe cytaty i wskazówki dobre w każdym rodzaju kina, nie tylko w romantycznej komedii. Oto sposób charakteryzowania bohaterów. Jedna dziewczyna wygłasza kategoryczne sądy, jest rygorystką czystej sztuki. Druga, niekłamana piękność, traci głos z nieśmiałości, więc trzecia staje się kimś w rodzaju tłumacza. Czwarta ma urodę księżniczki i temperament modliszki. Chłopcy są w mniejszości i pełni kompleksów. To też socjologiczne świadectwo. Jeden z nich odnosi wszystkie problemy życiowe i filmowe do „...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: