Wieści z UE \ W skrócie

Austriacki sukces Gazpromu
29 kwietnia rosyjski Gazprom podpisał z austriackim koncernem OMV memorandum w sprawie budowy austriackiego odcinka rosyjsko-włoskiego gazociągu South Stream, który ma dostarczać syberyjski gaz krajom Europy z pominięciem Ukrainy – przez Morze Czarne do Bułgarii, Grecji i Włoch oraz do Serbii, Słowenii, Węgier i Austrii. Gazprom zapowiada, że uzyska wszystkie pozwolenia niezbędne do budowy austriackiego odcinka rurociągu do końca 2015 r., a pierwsze dostawy gazu do Austrii są planowane na styczeń 2018 r. Nowy gazociąg oznacza dalsze uzależnienie krajów UE od dostaw gazu z Rosji.

Zatwierdzenie planu oszczędności
Izba niższa francuskiego parlamentu zatwierdziła plan ograniczeń w wydatkach publicznych, oszczędności mają wynieść 50 mld euro w latach 2015–2017, w tym 18 mld euro w wydatkach państwa, 11 mld w wydatkach samorządów i 21 mld euro w wydatkach socjalnych. Wskutek tego budżetowy deficyt Francji ma spaść do wymaganego w UE poziomu 3 proc. PKB (z ubiegłorocznych ponad 4,3 proc.). Program obejmuje również zamrożenie na rok waloryzacji emerytur i świadczeń socjalnych, a wynagrodzeń większości pracowników administracji państwowej do 2017 r. Zamrożenie świadczeń socjalnych nie obejmie najuboższych i emerytów, o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 1200 euro. Program oszczędności zostanie przedstawiony do zatwierdzenia Komisji Europejskiej.

Duńczycy i Szwedzi nie chcą euro
Według kwietniowego sondażu, w którym ankietowano ponad 2 tys. Duńczyków, 65 proc. z nich chce zachowania narodowej waluty – korony. Tylko 24 proc. wyraziło wolę głosowania za przyjęciem euro w ewentualnym referendum. Natomiast w Szwecji wprowadzeniu waluty UE sprzeciwia się aż 78 proc. ankietowanych obywateli.

Deklaracje premiera Camerona
Premier brytyjskiego rządu Dawid Cameron zapowiedział, że nie pozostanie na swoim stanowisku po wyborach...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: