Bohaterowie z „Niebiańskiej sotni”

Lista poległych za wolną Ukrainę obrońców Majdanu wciąż jest niepełna. Cały czas nieznany jest los osób, o których słuch zaginął w tragicznych dniach pogromu protestu. „Gazeta Polska” przybliża sylwetki bohaterskich powstańców. Wszyscy chcieli innej Ukrainy niż ta, którą na spółkę
z Władimirem Putinem „zafundował” im Wiktor Janukowycz


Włodzimierz Kiszczuk
(22 lutego 1956 – 18 lutego 2014)
Mieszkał w Dymerze w okolicy Wyszogrodu (region Kijowa). Właściciel sklepu budowlanego. Zmarł z powodu rany postrzałowej w głowę podczas starć w pobliżu Rady Najwyższej. Pozostawił troje dzieci (najmłodsza córka ma 11 lat) i dwóch wnuków. Pochowany w rodzinnej miejscowości.

Jakiw Zaiko
(4 kwietnia 1940 – 18 lutego 2014)
Deputowany Ukrainy pierwszej kadencji. Urodzony w Deliatyczach na Białorusi, mieszkał w Żytomierzu. Dziennikarz, redaktor gazety „Holos Hromadianyna”. W latach 1989–1993 przewodniczył Frontowi Obywatelskiemu w regionie żytomierskim. Autor wielu książek historycznych i publicystycznych, w szczególności serii „Kroniki stworzenia państwa”. Zmarł z powodu ataku serca podczas starć na ul. Instytuckiej. Pozostawił pięcioro dzieci i siedmioro wnucząt.

Ihor Dmytriv
(9 października 1983 – 20 lutego 2014)
Urodzony w Kałuszu, w regionie iwano-frankowskim. Absolwent odeskiej Akademii Prawnej. Zdążył wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości. Działacz partii „Svoboda”.  Zamordowany przez snajpera w „czarny czwartek” 20 lutego.

Anatolii Zhalovaha
(13 marca 1980 – 20 lutego 2014)
Urodzony w Dublanach w obwodzie lwowskim. Absolwent Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Wychowania Fizycznego. Utytułowany sportowiec, grający w piłkę ręczną. Zmarł z powodu rany postrzałowej w głowę w „czarny czwartek” 20 lutego.
  Opr.  Wojciech Mucha na podstawie: nebesnasotnya.com.ua
[pozostało do przeczytania -7% tekstu]
Dostęp do artykułów: