Naprzód, „słoiki”!

Tak zaprogramowana europejskość została skonstruowana na miernocie intelektualnej i moralnej, ale dysponującej siłą przebicia. Nieporównywalną z żadną inną siłą ludzkiego ducha i umysłu. Miernota już tak ma, demokracja umożliwiła jej wejście na szczyty władzy, co można obserwować w III RP. Do władzy doszły „słoiki”, młodzi i starsi wykształceni z wielkich miast, zachęceni szansą na społeczny awans poprzez ukończenie studiów. Wszystko jedno jakich, ale dyplomowych.
Nie trzeba było reprezentować sobą jakichś większych talentów, wybitnej inteligencji czy dobrego wychowania (skąd go brać?), trzeba było tylko iść do przodu, nie oglądając się na straty. Zresztą dla kogo straty, dla tego straty. Rezygnacja z poczucia przyzwoitości, solidarności z ludźmi wykluczonymi i pogardzanymi przez demokratyczne mechanizmy zaspokajania ambicji to nie strata, to czysty zysk. Same korzyści z bycia lepszym, lepiej sytuowanym i lepiej radzącym sobie w życiu. Warunek – iść z prądem, trzymając się sznurka wyznaczającego kierunek. Bez oglądania się na innych. No i co najważniejsze, rżnąć głupa, bo światem rządzi głupota. Wszystko wzięło się z dzieci kwiatów, one zabawiły się w dorosłych i zaprowadziły nowy ład, w którym nad refleksją i zadumą wzięła górę zabawa. Ot, taka niewinna rozrywka niedorozwiniętych osobowości, pozbawionych hamulców, które decydowały kiedyś o różnicy między prawdą i kłamstwem, między uczciwością a łajdactwem.
Na takich wzorcach wychowały się całe pokolenia Zachodu. W Polsce nadganiamy straty spowodowane wieloletnim deficytem europejskiej wolności i demokracji, i dobrze nam to idzie. Wystarczy posłuchać dziennikarzyn telewizyjnych i poczytać ich wypociny nazywane komentarzami, żeby zrozumieć, że „słoiki” rządzą naszym krajem. I te z małych wiosek, i te, co się wychowywały na podwórku. W Sopocie, na ten przykład.
W „Rzeczpospolitej”, gazecie, w której kiedyś, kiedy była to szanowana firma, pracowałam, ukazał się właśnie wywiad ze sławnym polskim...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: