9 stycznia 2013

No, no, wszystkiego bym się spodziewał po sędziach III RP, ale nie tego, że zapałają chęcią rozmowy o stalinizmie. Tymczasem Igor Tuleya ze stalinowskimi metodami skojarzył traktowanie przez CBA łapówkarza doktora G. No to o czym jeszcze sobie porozmawiamy? Może o tym, że to samo piękne rosyjskie imię Igor nosił sędzia Andrejew, którego uczniem był prof. Lech Gardocki, przez 12 lat III RP Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego? Uczniem ukochanym, wszak opracował Gardocki jubileuszowe dzieło honorujące sędziego Andrejewa. Trudno się dziwić – starszy z sędziów Igorów kierował kuźnią kadr sędziów PRL – Centralną Szkołą Prawniczą im. Teodora Duracza, zwaną „Duraczówką”, gdzie matury nie wymagano. Tylko ówczesny pisowski motłoch kojarzył nazwę owej uczelni z rosyjskim słowem „durak”, Potem dopiero wyszło, że sędzia Igor znakomicie łączył teorię z praktyką, skazując na śmierć generała Emila Fieldorfa „Nila”.

W 2000 r. stanąłem przed Kolegium ds. Wykroczeń. Jego przewodniczący skazał mnie na 3800 złotych grzywny za wlanie czerwonej farby plakatowej do kałuży przed rosyjskim konsulatem. Krwawa kałuża była protestem przeciwko masakrze Czeczenii. Po wyroku pogratulowałem przewodniczącemu orzeczenia, stwierdzając, że nie powstydziłby się go sam Zarakowski. Twarz sędziego ożywiła się – zaprotokołował, że porównano go do – tu wymienił precyzyjnie funkcje sprawowane przez stalinowskiego sędziego. Służbiście można by rzec. Po wyjściu z sali podszedł do mnie dziennikarz radia RMF, który stwierdził, że wprawdzie nie popiera moich poglądów, ale sędzia to jego sąsiad, powszechnie wyśmiewany w kamienicy jako betonowy zakapior i to, co się stało na sali, to s...syństwo.

Przerąbane będziemy mieć w najbliższy weekend, bo gdzie się nie ruszy skacowany człowiek po sobocie, zaatakuje go Wielka Orkiestra Sowieckiej Przemocy. Działalność Owsika w państwie sowieckiego totalitaryzmu to wdzięczny materiał dla badaczy. Jak co roku przytoczę przy tej okazji słowotok anarchisty...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: