Iran–Korea Północna. Przymierze ajatollahów z dynastią Kimów

Koreański dostawca rakiet

Porozumienie wywołało jak najgorsze wrażenie na Zachodzie. Nietrudno się bowiem domyślić, czego będzie dotyczyć współpraca obu państw. Żyjąca w nędzy i izolacji Korea Pn. nie ma żadnych dóbr do zaoferowania reszcie świata z wyjątkiem dwóch – technologii rakietowych oraz broni atomowej, którą mimo międzynarodowych sankcji zdobyła kilka lat temu. Oba sprzedaje azjatyckim i afrykańskim rządom na czarnym rynku, a wartość jej zysków z tego procederu szacuje się na miliardy dolarów rocznie.
Jednym z jej głównych odbiorców jest Iran. Mimo że oba kraje pod względem ideologicznym dzieli przepaść, to współpracę nawiązały jeszcze w latach 80. Wspólna wrogość do USA okazała się wystarczającym spoiwem. To właśnie kooperacji z Koreą Pn. Teheran zawdzięcza rozwój swojego systemu rakiet balistycznych, który obecnie jest najbardziej zaawansowany na Bliskim Wschodzie.

Zakupione w latach 80. koreańskie rakiety krótkiego zasięgu Hwasong-5 (będące wersją radzieckich rakiet SCUD) stały się po modyfikacjach irańskimi rakietami Szahab 1. Ich rozwój we współpracy z Phenianem zaowocował skonstruowaniem w 2003 r. rakiety Szahab 3 o zasięgu 1800 km, zdolnej uderzyć w Izrael. Groźba jej dalszego udoskonalenia stała się impulsem do rozpoczęcia budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej za czasów prezydenta George’a W. Busha.

W 2009 r. Teheran dokonał kolejnego przełomu, po raz pierwszy samodzielnie wystrzeliwując satelitę na orbitę okołoziemską i dołączając do grona potęg kosmicznych. Według amerykańskich i ONZ-owskich danych, w ostatnich latach Korea Pn., omijając międzynarodowe zakazy, zaczęła dostarczać Iranowi technologię budowy rakiet o zasięgu 3–4 tys. km, zdolnych razić cele w Europie (choć sam Teheran temu zaprzecza).

Trudno na razie jednoznacznie stwierdzić, jakie praktyczne skutki będzie miało najnowsze irańsko-koreańskie porozumienie. Jednym z jego głównych celów jest współpraca w...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: