Pierwszy krok do zwycięstwa. Jak rozłożyły się głosy wyborców

Prezydent Andrzej Duda pewnie wygrał w I turze wyborów prezydenckich. Zwyciężył w 12 województwach na 16. Według sondażowych wyników pracowni Ipsos dostał blisko 7,8 mln głosów, co oznacza, że poprawił swój wynik sprzed pięciu lat o ponad 2,5 mln. 

Mimo że dwa miesiące temu wydawało się to nieprawdopodobne, to jednak miniona niedziela pokazała, że Polacy nie boją się już pandemii koronawirusa. Do lokali wyborczych poszło aż 62,9 proc. uprawnionych wyborców.  Najwięcej w województwach: mazowieckim – 68,1 proc., lubuskim – 65,7 proc., małopolskim – 64,8 proc., wielkopolskim – 64,6 proc., podkarpackim – 63,6 proc., łódzkim – 63,2 proc. Frekwencję poniżej średniej krajowej odnotowano w województwach:. śląskim – 62,6 proc., pomorskim – 62,6 proc., lubelskim – 62,2 proc., zachodniopomorskim – 61,4 proc., podlaskim – 61,1 proc.,  dolnośląskim – 59,6 proc., kujawsko-pomorskim – 59,4 proc., świętokrzyskim – 58,5 proc., warmińsko-mazurskim – 58,4 proc. i opolskim – 58,3 proc. 

Duda zmobilizował wyborców
Wysoka frekwencja to w dużej mierze zasługa kandydatów, którzy robili wszystko, aby zmobilizować wyborców. Bardzo skuteczny był urzędujący prezydent. Porównując wyniki niedzielnych wyborów do elekcji sprzed pięciu lat, w pierwszej turze na Dudę zagłosowało 2,5 mln wyborców więcej. 7,8 mln głosów to wynik dobry. W historii wyborów prezydenckich w Polsce tylko jeden polityk osiągnął w I turze lepszą notę. Był to Aleksander Kwaśniewski w 2000 roku, który zresztą wtedy rozstrzygnął wybory na swoją korzyść, zdobywając blisko 9,5 mln głosów. Andrzej Duda znalazł się blisko swojego wyniku sprzed pięciu lat, gdy w II turze poparło go 8,6 mln wyborców. Problem w tymi, że nawet powtórzenie wyniku z 2015 roku nie dałoby zwycięstwa w I turze.
Tymczasem Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, procentowo uzyskał najniższy wynik w I turze spośród wszystkich starających się o fotel prezydenta kandydatów PO. W...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: