Biznesmen zeznaje: daliśmy na Platformę 600 tys. euro. W tle Kulczyk i rosyjskie pieniądze

W łódzkim wydziale Prokuratury Krajowej toczy się wielowątkowe śledztwo korupcyjne, w którym przewijają się nazwiska znanych przedsiębiorców i polityków – dowiedziała się „Gazeta Polska”. Jak twierdzi nasz informator, prokuratorzy weryfikują m.in. zeznania biznesmena z branży węglowej Marcina W. Utrzymuje on, że jego interesy z Rosjanami i spółką CIECH miała zabezpieczać za 600 tys. euro ekipa rządowa z PO. – W. zeznał, że pieniądze te z biura wspólnika W., Marka Falenty, odebrał jako pośrednik Michał Tusk – ujawnia informator „GP”. – Nigdy nie poznałem Marka Falenty, nie znam Marcina W. – stanowczo zaprzecza syn byłego premiera.

Początek czerwca 2014 roku. Centralne Biuro Śledcze Policji dokonuje serii zatrzymań wśród biznesmenów związanych z branżą węglową. Wśród zatrzymanych jest Marcin W. Jak informuje wówczas bydgoska TVP: „To osoby ściśle związane z MM Group i spółką córką Składy Węgla.pl. Marcin W. – to on faktycznie zarządzał firmami, choć oficjalnie nie zajmował w nich żadnego kierowniczego stanowiska, bo był wcześniej karany za przestępstwa gospodarcze. (...) Pierwsza zajmowała się importem węgla, druga go sprzedawała”. 
W., dobry znajomy i kontrahent Marka Falenty, usłyszał wówczas zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Był przesłuchiwany przez bydgoskich śledczych i CBŚ, a służby zabezpieczyły m.in. jego telefon, który później – jak według naszego informatora twierdzi W. – uległ zniszczeniu.
Trzy lata później – jak dowiedziała się „GP” od innej osoby mającej informacje z tego śledztwa – W. złożył zeznania w katowickiej Prokuraturze Regionalnej, które były jednym z głównych powodów wszczęcia w 2018 roku wielowątkowego śledztwa korupcyjnego przez Łódzki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Biznes na rosyjskim węglu
W Katowicach W. zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym prywatyzacji spółki CIECH, prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Co miał...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: