Król Bakszysz Wielki. Ujawniamy kulisy nieudanej próby przejęcia władzy przez opozycję

O tych wydarzeniach Rafał Trzaskowski będzie chciał w tej kampanii wyborczej szybko zapomnieć, ale scenariusz ten opozycja chciała przeprowadzić na serio. Był w nim marszałek Tomasz Grodzki jako głowa państwa, mimo zeznań 88 świadków obciążających go w aferze korupcyjnej. Zostałby nią, bo w czerwcu nie odbyłyby się wybory i kadencja Andrzeja Dudy by minęła. Głównymi realizatorami tej operacji byli według naszych informatorów Michał Kamiński i Roman Giertych, a łatwość, z jaką dali się w nią wkręcić Borys Budka czy Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sam niedoszły „prezydent” Grodzki, odsłoniła groteskowo jakość opozycji. Ujawniamy kulisy tej nieudanej operacji.

„Składam najświętsze słowo honoru (…). Na tę poprawkę zgodzili się wszyscy liderzy opozycji, w tym szef PO Borys Budka” – tak dramatycznie tłumaczył się w miniony piątek Michał Kamiński z PSL. Komu? Zapewne głównie swojemu partyjnemu szefowi, który wyszedł na jego działaniach najgorzej.
Najpierw geografia wpływów Kamińskiego i Giertycha w czasie tej operacji według naszych informatorów. Kamiński miał „przełożenie” na Kosiniaka-Kamysza, który był zachwycony prowadzoną przez spin-doktora wcześniej udaną kampanią wyborczą, mającą dać mu miejsce w drugiej turze. I na marszałka Grodzkiego, z którym Kamiński ma częsty kontakt w Senacie oraz – jak twierdzi jeden z naszych informatorów – „podsyłanych mu prawników”. Według tychże informatorów, Roman Giertych miał z kolei wpływ na „starych” sędziów Sądu Najwyższego i konstytucjonalistów, a także na… Konfederację. Obaj panowie mają też dobre kontakty w „Gazecie Wyborczej”, w której swój tekst z wypowiedziami Ewy Łętowskiej opublikowała Dominika Wielowieyska.

Znani konstytucjonaliści, czyli RPO z czasów Jaruzelskiego
Ale zacznijmy od początku. Jeszcze 20 maja Tomasz Grodzki w „Dziennik – Gazeta Prawna” zapowiadał, że wybory mogą odbyć się 28 czerwca: „Senat może zakończyć prace tak, by wybory odbyły się 28...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: