Lewy skrzydłowy

Ktoś powie, że przesadzam, bo mecz to tylko zabawa. Sęk w tym, że właśnie zabawa stała się formą sprawowania władzy przez PO, tracąc swój niezobowiązujący charakter. Boiskowe święto decydentów III RP i usłużnych dziennikarzy to symbol tego stylu uprawiania polityki, który skłonił prof. Andrzeja Nowaka do trafnej konstatacji, że „rządzą nami pętaki”. Rozróżnienie między niedojrzałością a odpowiedzialnością za państwo stało się w niezależnych mediach narzędziem czytelnego podziału sceny politycznej. Z jednej strony bagatelizowanie katastrofy smoleńskiej, uśmiechy nad trumnami, dziecięca naiwność wobec Rosji i regularne pogrywanie „w gałę”, z drugiej strony uparte dążenie do ustalenia prawdy o Smoleńsku, niepodległościowa retoryka, mocne zarzuty wobec rządu.

Zastanawiam się, co skłoniło rzecznika PiS do przywdziania krótkich spodenek. Może chciał sobie przypomnieć, że kiedyś nieźle grał w piłkę. A może kocha dzieci i wierzy, że fundacja TVN „Nie jesteś sam” właściwie spożytkuje dochód ze sprzedaży biletów. Chwała mu za bezinteresowność, bo politycznie raczej stracił. Ośmieszony przez komentatorów, twierdzących, że jego akcjom brak wykończenia podobnie jak PiS-owskim projektom ustaw, nie przekonał populacji lemingów. Niestety, przy okazji stracił Kaczyński. Nie dość, że jego wystąpienie tradycyjnie zostało w TVN poddane miażdżącej krytyce, to jeszcze osłabiła je partyjna niekonsekwencja. Fakt, że rzecznik niepodległościowej opozycji dzieli szatnię z premierem, sugeruje przecież, że wciąż żyjemy w przykładnej demokracji. Możemy się różnić poglądami, ale i wspólnie bawić. Tak jakby zarzuty stawiane Tuskowi były elementem gry politycznej, a nie opartą na faktach diagnozą zdrady stanu.

Z kimś, kogo obarcza się współodpowiedzialnością za Smoleńsk czy choćby za rezygnację z niepodległościowej polityki, nie gra się w piłkę. Albo, albo. Pora się zdecydować. Być może poseł Hofman prywatnie uważa Tuska za sympatycznego człowieka i wyśmienitego futbolistę...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: