Caryca jak z Tik Toka. Rosja wciąż fascynuje zachodnich artystów

„Wielka” na swój pokrętny sposób potwierdza fascynację rosyjskim absolutyzmem wśród zachodnich artystów – choć czyni to w sposób właściwy współczesnej masowej, tiktokowej estetyce. To serial ignorujący historyczne fakty.
 
Jesienią 2019 roku miniserial „Katarzyna Wielka” był jednym z najczęściej dyskutowanych filmów, jakie pokazała HBO. Apologetyczny wizerunek cesarzowej, polityczna intryga opowiedziana tak, by usprawiedliwić jej postać, irytowała co wnikliwszych widzów. Nie bez przyczyny pytano, czy serial jest kolejnym świadectwem zauroczenia Zachodu absolutystyczną i imperialną Rosją.

Serial „Wielka” napisał i wyprodukował Tony McNamara, scenarzysta głośnej „Faworyty”. Za tamten film, opowiadający o brytyjskiej królowej Annie i jej faworytach-kochankach, McNamara był nominowany do Oscara. „Wielka”, pokazywana w Polsce również w HBO, to z kolei mocno nierówny pastisz, zabawa postaciami historycznymi i kontekstami kulturowymi z epoki, zdecydowanie mniej inteligentna niż niedościgły chyba w tym względzie obraz „Miłość i śmierć” Woody’ego Allena. Ale podobnie jak wiele zachodnich produkcji, także „Wielka” ukazuje fascynację różnymi elementami rosyjskiej historii.

Zgodnie ze swoim podtytułem „Historia sporadycznie prawdziwa”, serial nie dba o dziejowe szczegóły. Czy to satyryczna bujda? Raczej nowa odsłona historii alternatywnych, tyle że w mocno groteskowej postaci. To najpewniej świadomy zabieg, choć przedstawienie młodej Katarzyny (Elle Fanning) jako zubożałej arystokratki z Austrii nieco razi. Całość jest jednak na tyle bliska farsie, że i taki „drobiazg” umyka. Skoro wśród rosyjskich bojarów nie brak w serialu czarnoskórych mężczyzn z brodami, to wszystko jest możliwe.

Serial nakręcono tak, by dobrze sprzedawał się wśród młodszej widowni. Niektórzy mówią wręcz o estetyce dopasowanej do potrzeb użytkowników Tik Toka: opartej na humorze niezbyt wysokich lotów i wyrazistych, krótkich ujęciach/...
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: