Hieronim Bosch, Wimbledon i truskawki. Oświeceniowi trendsetterzy

fot. adobe Stock, CC. arch. Wikipedia, pixabayfot. adobe Stock, CC. arch. Wikipedia, pixabay
Rozpoczął się czerwiec. W ostatnich latach najcieplejszy miesiąc w naszym kraju. Miesiąc, w którym znów wszyscy będziemy się zajadali truskawkami, tymi niezwykłymi owocami, które smak mają jedynie przez te właśnie 40 dni w roku. Myślą Państwo, że to banalny temat. Oj, ignoranci. 

Dane wskazują, że ludzkość zjada ponad 9,2 mln ton truskawek rocznie. Dzieląc to przez liczbę mieszkańców Ziemi, wychodzi, że każdy człowiek spożywa rocznie 1,2 kg truskawek. Mnóstwo produktów do jedzenia musi mieć smak truskawkowy – jogurty, lody, ciasta, słodycze, herbaty, a nawet wina dla dorosłych... Dzisiaj ludzkość chyba nie wyobraża sobie życia bez truskawek. A jak było kiedyś?

W mrokach średniowiecza
Zacznijmy od usystematyzowania pojęć. Przed XVIII wiekiem nie było czegoś, co dzisiaj nazywamy w języku polskim truskawką. Europę, tak jak inne kontynenty, porastały poziomki (czyli w angielskim: dzikie truskawki). Kto jednak zbierał te owoce, wie, że nie jest to przyjemne zajęcie. Poziomki są dość małe, łatwo rozmazują się w palcach. Oczywiście trud zostaje nagrodzony ich wyjątkowym smakiem. Najprawdopodobniej to właśnie on sprawił, że w diecie ludzi poziomki pojawiły się już 8 tys. lat temu. To jednak nie oznacza, że cieszyły się ogromną popularnością. Raczej zbierano je po prostu do jedzenia, ale nie uprawiano na szeroką skalę. Wiele przekazów mówiło wręcz, że owoce poziomek są szkodliwe. Taką opinię przedstawiła na przykład św. Hildegarda (żyjąca w XII wieku). Jej zdaniem jedzenie poziomek powodowało zakażenie organizmu toksycznym śluzem, który miał również napełniać płuca człowieka, powodując śmierć. Źródła mówią, że święta doszła do takiego wniosku, gdy pomiędzy poziomkami zobaczyła węża jedzącego trujące grzyby. Możliwe jednak, że jej pogląd da się wyjaśnić medycznie. W populacji są bowiem osoby uczulone na poziomki i u nich rzeczywiście jedzenie tych owoców może wywoływać ciężkie lub nawet śmiertelne objawy....
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: