Sędziowski zamach na wybory prezydenckie. Kto orzeknie o ważności wyborów?

Czy ważność wyborów prezydenckich będzie negowana przez opozycję i środowisko sędziowskie, a być może nawet przez Trybunał Sprawiedliwości UE? Postanowienie TSUE zawieszające przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ośmieliło tzw. nadzwyczajną kastę i jej obrońców do ataków na legalność Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, która orzeka o ważności wyborów.
 
Na początku kwietnia 2020 roku unijny trybunał postanowił absurdalnie zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Ale postanowienie TSUE może być wykorzystywane także w walce o uznanie ważności wyborów prezydenckich.
„Dzisiejsze orzeczenie TSUE nie tylko jasno zakazuje polskiemu rządowi nielegalnego represjonowania sędziów, zawieszając tzw. Izbę Dyscyplinarną, ale ma skutki znacznie szersze – powinno zamykać drogę do nadużyć w uznaniowym stwierdzaniu ważności wyborów. (…) Obie te kardynalne nieprawidłowości dotyczą także Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która ma orzec o ważności wyborów. (…) Oznacza to, że i ona nie powinna orzekać (…). Tylko wstrzymanie orzekania tej Izby, które wciąż leży w rękach sędziów Izby Pracy Sądu Najwyższego, może temu zapobiec” – można było przeczytać w oświadczeniu prof. Krystiana Markiewicza, prezesa stowarzyszenia sędziów „Iustitia”.
Markiewicz dodał też, że dalsze orzekanie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN „narazi nas wszystkich nie tylko na chaos prawny, ale może pozbawić Polaków ich praw wyborczych”.
 
Zablokować Izbę Kontroli
Tymczasem na komentarzach się nie skończyło. Właśnie przed kilkoma dniami okazało się, że miesiąc temu grupa antyrządowych sędziów złożyła pozwy wobec członków Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Autorzy wniosków chcą ustalenia, że osoby w niej zasiadające... nie są sędziami. Co więcej, domagają się, by Izba Pracy SN – kierowana przez kpt. Józefa Iwulskiego,...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: