Ozdrowieńcy ruszą na pomoc. Polska dołącza do świata

W Polsce mamy już ponad 1000 osób, które wyzdrowiały z koronawirusa. Każdy przypadek daje nadzieję, ale również jest olbrzymim zasobem. W krwi ozdrowieńców są bowiem przeciwciała, które poradziły sobie z koronawirusem. Tę ścieżkę leczniczą rozwija dzisiaj cały świat, na czele z USA, Izraelem i Chinami. W Polsce projekt ma ruszyć w tym tygodniu, a prowadzić go będzie Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Osocze jest płynną częścią krwi, która stanowi 55 proc. jej objętości. Zawiera 91 proc. wody, 8 proc. związków organicznych, w tym białek, cukrów, witamin, enzymów, oraz 1 proc. związków nieorganicznych, utrzymujących równowagę kwasowo-zasadową ustroju. Jednak osocze jest przede wszystkim środowiskiem dla elementów morfotycznych, w tym interesujących nas głównie przeciwciał. To właśnie one mogą pomóc w pokonaniu największego obecnie wroga ludzkości – koronawirusa.

Lek z krwi
Historia dokonywania transfuzji krwi ma swoją długą niechlubną przeszłość. Od dawna ludzkość podejrzewała, że można traktować inną krew jak lekarstwo, ale jej podawanie w 1901 roku było szalenie niebezpieczne i często kończyło się śmiercią pacjenta. Dopiero u progu XX wieku odkryto grupy krwi, co praktycznie wyeliminowało ryzyko zgonu przy transfuzjach. Mniej więcej w tym samym czasie pojawił się również zdolny naukowiec Emil von Behring. Opracował on metodę pobierania krwi od osób, które wyzdrowiały, tak aby wykorzystać zawarte w niej przeciwciała. Urodzony we wsi Ławice lekarz i pierwszy laureat nagrody Nobla wynalazł tym samym skuteczną metodę leczenia, która stosowana jest już od niemal 120 lat i często medycy przypominają sobie o niej dopiero w kryzysowych sytuacjach. Taką terapię stosowano w wypadku epidemii wirusa Ebola w Republice Demokratycznej Konga w 2014 roku, gdzie zdaniem lekarzy, lek z przeciwciał pacjentów pozwolił zmniejszyć śmiertelności wirusa o 30 proc. Należy dodać, że osocze pozbawione płytek krwi jest...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: