Szczepionka na Covid-19 – wyścig z czasem. Czy uda się obronić ludzkość przed koronawirusem?

Od 18 do 24 miesięcy – tyle prawdopodobnie będziemy musieli czekać na skuteczną i powszechnie dostępną szczepionkę na koronawirusa, który paraliżuje obecnie niemal cały glob. To zbyt długi okres? Gdyby struktura i genom wirusa nie były tak bardzo podobne do znanego uczonym koronawirusa SARS, stworzenie szczepionki zajęłoby jeszcze więcej czasu.

Aż 70 proc. Niemców – czyli około 58 mln ludzi – może w Niemczech zarazić się koronawirusem – stwierdziła kanclerz Angela Merkel. Według dr. Anthony’ego S. Fauci, dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, jeśli w USA nie wdroży się radykalnych środków do walki z Covid-19, z powodu koronawirusa może umrzeć w tym kraju „wiele milionów ludzi”. Tego, że w Wielkiej Brytanii epidemia może pochłonąć nawet pół miliona ofiar, nie wykluczył Matt Hancock, brytyjski minister zdrowia. Te najbardziej pesymistyczne prognozy pokazują skalę wyzwań i zagrożenia, jakie stoją przed społeczeństwami całego świata w walce z najnowszą pandemią.

Przynajmniej 18 miesięcy
Koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący obecnie na wszystkich kontynentach chorobę Covid-19, należy do tej samej rodziny koronawirusów co siejący spustoszenie we wcześniejszych latach beta-koronawirus SARS-CoV Urbani, znany potocznie jako SARS, oraz koronawirus bliskowschodniego zespołu oddechowego MERS-CoV – w skrócie MERS. To „pokrewieństwo” sprawia, że struktura wirusa i jego genom są już dobrze znane naukowcom. Jak twierdzi David Kelvin, profesor mikrobiologii i immunologii kanadyjskiego Dalhousie University, fakt ten znacznie przyspieszy prace nad opracowaniem szczepionki na obecnego koronawirusa. Kelvin – który dostał właśnie grant w wysokości miliona dolarów od Kanadyjskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem, przeznaczony na badania nad pacjentami chorującymi na Covid-19 – nie jest jednak optymistą. „Gdybyśmy osiągnęli ten cel [szczepionkę] w okresie od 18 miesięcy do dwóch lat, byłoby to...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: