Tajwan walczy z epidemią i chce pomóc światu. Lekcje w walce z koronawirusem

Koronawirus, którego epicentrum jest chińskie miasto Wuhan w prowincji Hubei, dotarł także na Tajwan. Jednak w porównaniu z Chinami i innymi państwami w Azji, na przykład Koreą Płd. i Japonią, Tajwan zbiera pochwały za sposób radzenia sobie z epidemią. Wyspa chce także wykorzystać swoje zdolności badawczo-rozwojowe, by pomóc innym państwom borykającym się z koronawirusem.

Geograficzna bliskość, a także częsta wymiana handlowa pomiędzy Tajwanem a Chinami sprawiły, że nie trzeba było długo czekać na pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 na wyspie. Pierwszy przypadek zachorowania wykryto u kobiety, która wróciła z Wuhan 21 stycznia. 

Szybka kontrofensywa
Tajwan był jednak przygotowany i już wcześniej podjął kroki, które służyły ograniczeniu liczby zachorowań. 31 grudnia ubiegłego roku Tajwańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) wprowadziło kontrolę pasażerów przylatujących z Wuhan. Wtedy oficjalne dane z Chin mówiły tylko o 27 przypadkach zachorowań. Pierwszy i jak dotąd jedyny przypadek śmierci z powodu koronawirusa na wyspie miał miejsce 16 lutego. Zmarły Tajwańczyk miał 60 lat i chorował na cukrzycę i żółtaczkę.
Wybuch epidemii nastąpił w momencie, gdy na wyspie, tak jak i w Chinach, świętowano Księżycowy Nowy Rok. Na to święto wielu Tajwańczyków pracujących w Chinach wraca na do domów. Władze Tajwanu obawiały się, że wśród powracających będą zarażeni koronawirusem, którzy przed przybyciem na Tajwan nie zgłoszą objawów infekcji. Dlatego wprowadzono grzywnę w wysokości 300 tys. NTD (około 39 tys. zł) dla osób ukrywających swój zły stan zdrowia. 
Aby nie dopuścić do braku masek ochronnych – a z takim problemem borykało się i boryka nadal wiele innych państw dotkniętych koronawirusem – 24 stycznia rząd Tajwanu ogłosił tymczasowy zakaz eksportu tych akcesoriów. A 6 lutego rząd wprowadził system racjonowania masek, wymagający od obywateli przedstawienia karty ubezpieczenia zdrowotnego przy zakupie...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: