Orliki, czyli rakotwórcza fuszerka Tuska. Jak rząd Platformy naraził dzieci na niebezpieczeństwo

Zmielone opony, uszczelki, gumowe dywaniki samochodowe – z tego wytworzono podłoża dla „Orlików”, którymi przez lata chwalił się Donald Tusk. Rząd Platformy nie opracował skutecznego planu wsparcia samorządów, które obecnie odpowiadają za „Orliki”. W efekcie boiska niszczeją i stwarzają coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci.

„Orliki” to sztandarowy program rządu Platformy Obywatelskiej, który miał być milowym krokiem w walce z otyłością wśród dzieci i przyczynkiem dla tworzenia młodych kadr piłkarskich. Nowoczesne boiska miały więc być czymś w rodzaju symboli zdrowego stylu życia. I rzeczywiście większość obiektów cieszy się niemałą popularnością.
Coraz częściej jednak pojawiają się doniesienia o fatalnym stanie boisk i niebezpiecznych dla zdrowia substancjach, z których zbudowane są nawierzchnie obiektów. Ostatnio tematowi przyglądali się dziennikarze portalu Onet.pl, którzy opisali przypadki trzech boisk ze sztuczną nawierzchnią, która zawierała rakotwórcze związki chemiczne. Jak ustaliliśmy, dwa z trzech opisanych przez portal obiektów zbudowano w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. W latach 2008–2012 w całej Polsce powstały 2604 tego typu boiska, na co przeznaczono prawie miliard złotych.

Zaniepokojeni rodzice
O problemach z „Orlikami” już kilka lat temu mówili rodzice trenujących na obiektach dzieci. Zaniepokoił ich bowiem czarny granulat, którym wypełnione są przestrzenie pomiędzy sztuczną trawą. Rodzice zwrócili uwagę, że niewielkie drobinki granulatu brudzą  ubrania i skórę dzieci, a także wydzielają przypominający swąd palonych opon zapach, co jest szczególnie wyczuwalne w okresie letnim. Zdarzały się również przypadki wysypki po kontakcie ze sztuczną murawą.
„Syn świetnie gra w piłkę (w tym roku wygrał ze swym klubem finał wojewódzki Pucharu Tymbarku) – prowadzam go na treningi 3–4 razy w tygodniu, łudząc się, że zdrowo się rozwija, wdychając świeże powietrze...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: