Wolność zdobyta, nie darowana. Rosyjskie rewolucje, czyli kłamstwa też są ciekawe

Powiedzenie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa, zrobiło w Polsce wielką karierę. To intrygujące, że sentencję tę stworzył człowiek, który tak wnikliwie, z tak wielką pasją zajmował się największym i najpotężniejszym kłamstwem świata – czyli Związkiem Sowieckim. Książka Mackiewicza „Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary”, jedna z najważniejszych polskich książek XX wieku, poświęcona jest właśnie kłamstwu, które było kulminacją relacji między Polską a Związkiem Sowieckim. Inne kłamstwo, którego przez dziesięciolecia nauczano w polskich szkołach, dotyczyło początków – tak Polski, jak i Rosji Sowieckiej. Opowiadało ono o rewolucjach roku 1917 rzekomo niosących wolność wszystkim narodom.

Gdyby urządzono ranking największych kłamstw historycznych i historiograficznych, powinno zwyciężyć to o „Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej”. Cztery słowa – i żadne nie jest prawdziwe. Po pierwsze, nie była to rewolucja, tylko bolszewicki zamach stanu wymierzony przeciwko Rządowi Tymczasowemu Rosji. Zamach stanu zaś nie może być ani wielki – ten trwał dwa dni i miał miejsce w dwóch miastach – ani socjalistyczny. No i październik – w większej części świata był już listopad, bowiem właściwie tylko państwa prawosławne trzymały się wciąż kalendarza juliańskiego, opóźnionego w stosunku do gregoriańskiego o 13 dni. Rychło do fałszywego mitu o rewolucji dołączono kolejne – o tym, że to nowa, bolszewicka władza obdarowała zniewolone przez carat państwa – w tym Polskę – wolnością.  

Rok 1917  
W czwartym roku Wielkiej Wojny wszystkie walczące państwa przeżywały kryzys. Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Austro-Węgry i Turcja poradziły sobie z nim, znajdując wolę i siły dotrwania do końca wojny. Sztuka ta nie udała się Rosji. W ciągu trzech lat wojny powołała ona do armii co dziesiątego ze swych obywateli – połowa z nich zginęła lub dostała się do niewoli. Produkcja zboża spadła drastycznie, a sytuację...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: