Niech ten gigant stanie do walki

Te wybory nie są ani z góry wygrane, ani też nie ma żadnych przesłanek, aby sądzić, że Andrzej Duda musi je przegrać. Poparcie dla kandydata obozu Dobrej Zmiany waha się obecnie między 40 a 47 proc. To dzisiaj wystarczy, by przejść do drugiej tury nawet z pierwszym wynikiem, ale nie dość, by wybory zakończyć na pierwszej turze. Jak będzie wyglądała druga tura? Jest zapewniony sojusz niemal wszystkich liczących się kandydatów przeciwko Andrzejowi Dudzie.

Ich sumaryczny wynik plasuje się powyżej 50 procent, czyli więcej niż wynosi obecne poparcie Andrzeja Dudy. Oczywiście jest niemożliwe, by cały elektorat opozycji został przerzucony na potencjalnego przeciwnika obecnego prezydenta. Nie sądzę, by większość elektoratu Konfederacji zagłosowała na Kidawę-Błońską czy na Biedronia. Na pewno część wyborców kandydata PSL poprze Dudę. To da zaledwie kilka procent na korzyść prezydenta, ale być może wystarczy.

Pułapka jest w innym miejscu. Tradycyjnie, kandydat prawicy w pierwszej turze walczy bardziej o żelazny elektorat, by w drugiej powalczyć o ten bliżej środka. Problem w tym, że dzisiaj potencjalny elektorat do zdobycia nie jest w środku. Sztab musi poważnie przemyśleć, w którym kierunku zwróci swoje zaangażowanie. Na pewno wielką rolę tak czy inaczej mogą tu odegrać kluby „Gazety Polskiej”. Kluczem jest mobilizacja. Od niej zależy udział 20, a nawet 30 procent własnego elektoratu. Po prostu wśród ludzi o podobnych poglądach jest wielu takich, dla których pójście na wybory nie jest najważniejsze. Do tych trzeba dotrzeć w pierwszej kolejności. Jeżeli widzą Państwo ostatnio wzmożone ataki na nasze środowisko, dziennikarzy, kluby „GP” czy na mnie osobiście, to właśnie dlatego, że jesteśmy jednym z niewielu środowisk posiadających znaczny potencjał mobilizacyjny. Te ataki będą rosły, niestety nie oszczędza to też naszych reklamodawców i wszelkich partnerów. Liczę, że pomiędzy hejtem a masowym poparciem ludzie wybiorą ludzi i nie dadzą...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: