Zginął, bo nie był obojętny. Zabójstwo policjanta

Dwóch pijanych nastolatków wywołało awanturę na przystanku tramwajowym w Warszawie. Zareagował policjant Andrzej Struj, choć był na urlopie. Wtedy doszło do tragedii: jeden z bandytów przytrzymywał mężczyznę, a drugi zadawał mu ciosy nożem. Śmiertelne!

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się na przystanku w pobliżu Fortu Wola – i tam każdego roku, 10 lutego, spotykają się stołeczni policjanci, aby oddać hołd tragicznie zmarłemu koledze. Nie inaczej było w 10. rocznicę zbrodni. „Po raz kolejny spotykamy się tutaj, aby wspominać niezwykłego człowieka, który nosił policyjny mundur, podkomisarza Andrzeja Struja” – mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji. „Nazwisko Andrzej Struj jest dla nas szczególnie symboliczne. On nie patrzył, że nie jest na służbie, nie patrzył na to, że jest na urlopie, on wiedział, że jest policjantem i trzeba nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Dlatego Andrzej Struj jest naszym wielkim wzorem do naśladowania i naszym bohaterem” – podkreślił szef policji. Młodszy aspirant (pośmiertnie awansowany do stopnia podkomisarza) Andrzej Struj był bardzo doświadczonym policjantem z 15 latami służby – przez kolegów lubiany i nazywany „Strusiem”. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. „W internecie był znany pod nickiem »Ands«. Był jednym z najaktywniejszych uczestników internetowego forum policyjnego i jego moderatorem” – wspominał serwis czasopisma „Policja 997”.

Na początku lutego 2010 roku Struj miał akurat wolne – korzystał jeszcze z odpoczynku, choć był to ostatni dzień jego urlopu. Nazajutrz powinien stawić się w pracy. Wcześnie rano 10 lutego policjant postanowił zrobić zakupy, a po zaopatrzeniu się w to, czego potrzebował, zamierzał wracać do domu. Dlatego pojawił się na przystanku przy ulicy Połczyńskiej, aby poczekać na tramwaj linii 26. Niestety, w tym samym miejscu znalazło się tam dwóch nastolatków – Mateusz N. miał wówczas 18 lat, a Piotr R. był kilka...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: