Gra wokół decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE. Praworządność i wielkie pieniądze

Przecieki, rzekome ogromne kary finansowe, zawieszanie działania polskich instytucji. Na razie niewiele z tych gróźb się spełniło. Wielu jednak liczy, że spór o praworządność osłabi pozycję negocjacyjną Polski w kluczowym dla UE okresie.

Nowa Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, próbująca ustalić swoją agendę i szukająca sojuszników dla swoich ambitnych planów. Nowy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, próbujący pogodzić sprzeczne interesy i dążący do jak najszybszego ustalenia Wieloletnich Ram Finansowych. Francja i Niemcy chcące zmienić unijne zasady dotyczące konkurencji i fuzji rynkowych gigantów. Do tego przystosowywanie się do nowej, instytucjonalnej i gospodarczej rzeczywistości po brexicie. 
Wbrew tezom o izolacji Polski rząd Mateusza Morawieckiego pozostaje ważnym graczem i potrzebnym partnerem w tym węzłowym momencie. Jednocześnie, mimo gestów dobrej woli i wycofania się najważniejszych polityków z bezpośredniego potępiania Polski, spór o praworządność pozostaje ważnym narzędziem presji wywieranej na Polskę, z którego najwięksi europejscy gracze łatwo nie zrezygnują.

TSUE dementuje przecieki
W Polsce niemałą sensację wywołała informacja podana 7 lutego przez dziennik „Rzeczpospolita”. Wcześniej, 4 lutego, informacja pojawiła się w serwisie społecznościowym działacza Lewicy Roberta Wagnera, który twierdził, że jej źródłem jest asystentka Rosario Silvy de Lapuerty, hiszpańskiej wiceprezes TSUE, która będzie podejmowała decyzję o zastosowaniu wobec Polski środków tymczasowych. 
Według tych doniesień TSUE zamierzał nałożyć olbrzymie sankcje finansowe na Polskę, jeśli działanie Izby Dyscyplinarnej SN nie zostałoby zawieszone. Kara miała wynosić 2 mln euro za każdy dzień dalszego funkcjonowania izby. Co więcej, decyzja TSUE miała zostać ogłoszona już w ubiegłym tygodniu. Jednak do momentu zamknięcia tego wydania „Gazety Polskiej” te informacje się nie...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: