Polska będzie państwem suwerennym albo sędziokracją. Reforma sądownictwa musi być kontynuowana

Nie ma najmniejszych podstaw do ingerowania w polski wymiar sprawiedliwości przez TSUE, a wnioski Komisji Europejskiej wobec Izby Dyscyplinarnej są absurdalne – mówi dr hab. PRZEMYSŁAW CZARNEK, konstytucjonalista i poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Panie pośle, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro określił jako skandaliczny wyrok dla Steve’a V., któremu Sąd Apelacyjny w Łodzi zmniejszył karę z 25 do 15 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie i śmiertelne pobicie trzyletniego dziecka. Według sądu, poprzednia kara była... zbyt surowa i można sobie wyobrazić znacznie gorszy czyn. – Złożę kasację – zadeklarował szef resortu sprawiedliwości. Czy to dobra decyzja?
To najlepsze rozwiązanie. Sugerowałbym, aby w ślad za kasacją poszła także inicjatywa zmiany przepisów Kodeksu karnego. Za takie czyny kara powinna być nie mniejsza niż 25 lat więzienia z karą maksymalną dożywocia. Trudno sobie wyobrazić gorszy czyn niż zgwałcenie i zabójstwo dziecka. Nie do zaakceptowania jest zatem uzasadnienie Sądu Apelacyjnego, dlatego kasacja jest konieczna.

Idźmy dalej. Jak ocenić postępowanie sędziego Juszczyszyna? Pomimo zawieszenia przychodzi do sądu w Olsztynie i deklaruje, że może orzekać. Czy Juszczyszyn może mieć na celu „dyscyplinowanie” sędziów wyznaczonych w jego zastępstwie? Ci, którym przyznano jego sprawy, już mówią głośno, że „Izba Dyscyplinarna nie jest sądem”.
Wszyscy ci sędziowie po wejściu w życie ustawy, podpisanej przez Prezydenta, mogą spodziewać się odpowiedzialności dyscyplinarnej – zgodnie z zasadami praworządności. Każdy, kto je łamie i nie przestrzega przepisów ustaw, podlega odpowiedzialności. Przypomnę, że Izba Dyscyplinarna w świetle prawa jest sądem i nikt nie orzekł o jej delegalizacji czy niekonstytucyjności. O tym mógłby zdecydować Trybunał Konstytucyjny. Zatem sędziowie, którzy nie przestrzegają przepisów ustaw, obrażają przepisy prawa w sposób rażący, podważają legalność...
[pozostało do przeczytania 82% tekstu]
Dostęp do artykułów: