Zabójca szykował masakrę. Mord „na próbę”

Paweł Z. planował masowe morderstwo – chciał dokonać zbrodni w dniu swoich urodzin. Kilka tygodni wcześniej zastrzelił przypadkowo spotkanego emerytowanego lekarza. W tak okrutny sposób zwyrodnialec sprawdzał, czy jest zdolny – z zimną krwią – zabić człowieka. Był!

Nad ranem 29 maja 2018 roku pracownik sportowego ośrodka działającego w centrum Olsztyna zauważył, że w parku koło miejskiego basenu leży mężczyzna w podeszłym wieku. Był zakrwawiony, z obrażeniami głowy. Dlatego świadek zadzwonił pod numer alarmowy, a na miejsce wkrótce przyjechała karetka pogotowia. Niestety, lekarze nie byli w stanie pomóc, staruszek nie żył. Już wstępne oględziny ciała nie pozostawiały wątpliwości – padł ofiarą zbrodni. 

Sekcja zwłok wykazała, że mężczyzna został zastrzelony. Jeden pocisk trafił go w skroń, drugi w oko. Oba strzały sprawca oddał z bardzo bliskiej odległości. A miejsce znalezienia ciała było również miejscem zbrodni. „To wyglądało na egzekucję” – podkreślali policjanci, którzy zajmowali się wyjaśnianiem okoliczności zabójstwa. Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Z ustaleniem tożsamości zmarłego nie było problemów. Okazał się nim Karol S., 89-letni emerytowany lekarz, mieszkaniec domu stojącego w pobliżu parku, niemający wrogów, prowadzący spokojne życie seniora. Dlaczego więc został zamordowany? Od razu wykluczono rabunek, bo emeryt nie został okradziony, a miał przy sobie sporo gotówki. Innych tropów początkowo nie znaleziono. Brak motywu stał się zresztą poważną przeszkodą w szybkim namierzeniu zabójcy. Mijały kolejne tygodnie, a sprawca makabrycznej zbrodni pozostawał nieuchwytny. Wciąż przebywał na wolności. Policjanci jednak nie próżnowali – wprawdzie brakowało naocznych świadków tragedii, ale śledczy z Olsztyna analizowali różne tropy, weryfikowali operacyjnie zdobyte informacje, analizowali nagrania miejskiego monitoringu. Gromadzili również informacje dotyczące narzędzia zbrodni, które było bardzo...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: