Strach nigdy nie ginie. Zaskakujący świat mikroorganizmów

Koronawirus – to hasło od kilkunastu dni jest powtarzane we wszystkich miejscach na świecie. Część komentatorów sieje grozę i zapowiada armagedon. Druga część uspokaja i wskazuje na niską śmiertelność wirusa.

„Wiedział bowiem to, czego nie wiedział ten radosny tłum i co można przeczytać w książkach: że bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika, że może przez dziesiątki lat pozostać uśpiony w meblach i bieliźnie, że czeka cierpliwie w pokojach, w piwnicach, w kufrach, w chustkach i w papierach, i że nadejdzie być może dzień, kiedy na nieszczęście ludzi i dla ich nauki dżuma obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście” – pisał Albert Camus w „Dżumie”. Dziś na początku 2020 roku widać, że świadomość ludzi w dziedzinie pandemii jest duża. A może to tylko genetyczny strach?

Wirus
Gdy nie wiesz, jak zacząć, to najlepiej zacząć od początku. W tym wypadku najpierw wypadałoby odpowiedzieć na pytanie, czym są wirusy. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest łatwa. Do tej pory nie wiadomo w zasadzie, czy można o wirusach powiedzieć, czy są żywe czy jednak martwe. Spór jest właściwie nierozstrzygalny, bo odpowiedź na pytanie zależy od przyjęcia definicji życia. W zasadzie można przyjąć, że jest tak, iż wirusy przypominają organizmy żywe, bo są zdolne do pomnażania i mogą wykazywać dziedziczną zmienność. Zbudowane są nie tak jak nasze organizmy z komórek, lecz jedynie z białek i kwasów nukleinowych. Posiadają materiał genetyczny w postaci RNA lub DNA. Są bardzo małe, zwykle dużo mniejsze niż bakterie. To sprawia, że w zasadzie bez znaczenia jest to, czy próbując ochronić się przed nimi, zakładamy maseczki na usta i nos. Warto dodać, że wirusy to najliczniejsza na ziemi grupa organizmów. Liczbą określającą jej „populację” jest jedynka z 31 zerami. Jest się więc czego bać. O tym, jak w przeszłości kończyły się pandemie, przeczytacie Państwo w poniższych ciekawostkach. Ogólny bilans jest jednak taki, że...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: