Bosak, czyli Platforma-bis. We wszystkich kluczowych sprawach z wyjątkiem obyczajowych bliżej mu do PO niż do PiS

Gdyby na chwilę zapomnieć, że Krzysztof Bosak określa się jako narodowiec i działa w partii, której radykalizmem straszą media, to jego poglądy w kluczowych dla Polski sprawach są zdecydowanie bliższe PO niż PiS. W polityce zagranicznej bliżej mu do Bronisława Komorowskiego niż Lecha Kaczyńskiego – zarówno gdy chodzi o stosunek do Putina, jak i Stanów Zjednoczonych. Gdy idzie o gospodarkę i wrażliwość społeczną, raczej mówi Leszkiem Balcerowiczem niż prezydentem Andrzejem Dudą. W sprawie reformy sądów Bosak nie popiera ani PiS, ani totalnej opozycji, co w praktyce oznacza wsparcie dla status quo. 

Nie wiem, czy Krzysztof Bosak wypełnia internetowe ankiety, w których po odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dowiadujemy się, do programu której partii nam najbliżej. Zapewne PO musiałaby znaleźć się w czołówce jego preferencji, a efekt byłby jeszcze bardziej zaskakujący, gdyby porównywano jego poglądy z praktyką działania PO, gdy formacja ta była u władzy.

Pobożny platformers
Sojusznik Bosaka, Janusz Korwin-Mikke, lubi nazywać PiS pobożnymi socjalistami, w przeciwieństwie do socjalistów bezbożnych. Analogicznie można by więc nazwać Bosaka „pobożnym platformersem”, bo to w sferze ideologicznej faktycznie różni się on od działaczy obecnej PO. Ale na tym kończyłaby się lista fundamentalnych różnic.
„Proszę posłuchać K. Bosaka. Ostatnia rzecz, jaką można powiedzieć, to to, że jest radykałem” – powiedział Robert Winnicki w Radiu Zet, gdy Bosak został kandydatem na prezydenta. To prawda, Bosak posługuje się językiem pozbawionym efekciarskich fajerwerków w stylu Korwina czy Grzegorza Brauna. Natomiast na tle poglądów szeregowych członków, a tym bardziej zwolenników Konfederacji, jest radykałem, a konkretnie radykalnym antypisowcem. Nie gdy chodzi o ostrość sformułowań, lecz o głoszone spokojnym językiem tezy będące przeciwieństwem tego, z czym kojarzył się dotąd w Polsce obóz patriotyczny.
Krzysztof Bosak...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: