Obradowali jak nigdy, zagłosowali jak zawsze. W Senacie bez zmian

Zgodnie z przypuszczeniami ekspertów z ubiegłego roku, Senat odrzucił ustawę reformującą sądownictwo. Wcześniej jednak odbył się kilkudniowy cyrk i chyba najbardziej kosztowna debata senacka w historii z udziałem prawników z zagranicy, Komisji Weneckiej i polskich sędziów. Teraz ustawa trafi do Sejmu, gdzie jej los jest przesądzony. 

Tym razem politycy partii opozycyjnej zmobilizowali się w 100 procentach. To jednak do końca nie było takie oczywiste, bo w wielu sprawach AntyPiS-owska koalicja ma problem z zebraniem odpowiedniej liczby głosów. Ostatecznie jednak 51 senatorów zagłosowało solidarnie. Piątkowe głosowania poprzedziła kilkuetapowa senacka dyskusja o reformie, w której mało było dyskusji na argumenty, a więcej politycznego bicia piany. Po raz kolejny robiły to te same osoby, członkowie organizacji zrzeszających sędziów, Rzecznik Praw Obywatelskich, akademiccy prawicy i przedstawiciele Sądu Najwyższego z sędzią Małgorzatą Gersdorf na czele. 

Niemiec prawdę mówi
Pierwszą okazją do bicia piany było posiedzenie parlamentarnego zespołu obrony praworządności, na którym opozycja debatowała z zaproszonymi przez siebie gośćmi. Sygnał do atakowania rządu dała pierwsza prezes SN. „Mamy w tej chwili taką sytuację, że nic już nie jest tym, co się wydaje. TK nie jest TK w Polsce. KRS nie jest KRS o tej, o której mówi Konstytucja, i nie stoi na straży niezawisłości i niezależności sędziów, a to jej powód powołania. Za chwileczkę sądy nie będą sądami, a SN nie będzie SN. Ta ustawa, patrząc na nią z lotu ptaka, zamyka nam usta, a SN będzie mógł co najwyżej orzekać o rozwodach, bo nic innego mu nie pozostanie” – mówiła prof. Gersdorf. Na posiedzenie nie zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, ale pojawili się za to prawnicy z różnych krajów Europy, w tym z Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. Jak się okazało, w tym ostatnim kraju sędzią można zostać, awansując na to...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: