„Wataha”, czyli jak Polacy tworzą ciekawe seriale. Finał produkcji HBO

Trzeci sezon „Watahy” spiął klamrą dwie poprzednie serie i rozwiązał zagadkę wybuchu, od której rozpoczęła się opowieść o Straży Granicznej. Nie ma wątpliwości – finał produkcji był jednocześnie najlepszą jej częścią.

Wiktor Rebrow stracił przyjaciół, zabito jego ukochaną ze Straży Granicznej, musiał cztery lata ukrywać się w lesie. Dlaczego? Kluczem do zrozumienia głównego wątku „Watahy” okazała się ostatnia seria. Polskim służbom udało się rozwiązać sprawę. „Wataha”, jak to rzadko bywa w polskich serialach, potrafiła zaskoczyć akcją. Odbiorca nie miał pojęcia, kto przeżyje w starciach między Strażą Graniczną a przemytnikami.

W tle nieźle wpasowano postać „Wiśniaka”, czyli z pozoru gangstera współpracującego z mafią, a w rzeczywistości zakonspirowanego agenta polskich służb specjalnych. Finał „Watahy” miał swoje wady. Odnosiło się wrażenie – w przeciwieństwie do tułaczki Rebrowa w poprzednich częściach – iż po Bieszczadach można wręcz swobodnie biegać. Innym niedociągnięciem była rozmowa prokurator z ministrem rządu, który nadzorował śledztwo. Mało prawdopodobne, by polityk odbywał ją bez świadków w zaciszu gabinetu, a śledczemu zabrał kluczowy dowód do czasu, aż prokuratura złapie potencjalnego świadka koronnego. Mowa o najważniejszym postępowaniu w Polsce (tak zostało ono przedstawione w serialu). Niedorzeczne są natomiast głosy, jakoby HBO i reżyserzy Michał Gazda, Kasia Adamik oraz Jan Matuszyński szkalowali strażników granicznych i polskie władze. Zdaniem krytyków fabuły „Watahy”, pokazuje ona nasz kraj jako raj dla przemytników, a funkcjonariuszy utożsamia ze skorumpowanymi przestępcami.

Naprawdę, doceńmy, że ktoś miał pomysł na serial i zrobił wiele znakomitych ujęć w przepięknych Bieszczadach. W dodatku atutem „Watahy” jest też mocna obsada, na czele z Leszkiem Lichotą i Aleksandrą Popławską. Objawieniem trzeciego sezonu stała się libańska aktorka Evgenia Akhremenko. Zagrała ona bezwzględną Barkovą,...
[pozostało do przeczytania 6% tekstu]
Dostęp do artykułów: