Duma ptaków. Niedościgniony wzór

Wypełniają nasze pościele. Pomagają strzałom z łuku lecieć prosto. Zdobią kapelusze i do dzisiaj są używane przez szamanów. Są atrybutami aniołów i elementem mitologii. Pióra. Niewielka, delikatna część ptaków, która zapewnia im przewagę nad innymi gatunkami i pozwala na królowanie w przestworzach. 

„Forrest Gump” to arcydzieło światowego kina. Reżyser Robert Zemeckis opowiadając tę historię, miał jednak problem z zamknięciem jej w klamrę. Sięgnął więc po szczególny środek artystyczny. Wśród fanów produkcji do dziś trwają spory co do jego przekazu. Film zaczyna się bowiem od ujęcia piórka kołyszącego się na wietrze, które po kilkudziesięciu sekundach ląduje między ubłoconymi butami Nike Toma Hanksa. Główny bohater oscarowej produkcji podnosi pióro z ziemi i wkłada je do książki. Otworzy ją znów na końcu filmu, a piórko znowu podniesie się do lotu. Zdaniem większości krytyków i widzów, ma ono symbolizować ulotność ludzkich losów. Piórko, jako coś delikatnego i nieznaczącego, jest bezradne w starciu z wiatrem, tak jak człowiek musi często poddawać się kolejom losu. Jednak patrząc na historię ewolucji to zdecydowanie nietrafione porównanie. 

160 mln lat szacunku
Na pióro można spojrzeć zdecydowanie inaczej. I to nie tylko na to konkretne z „Forresta Gumpa”, które zostało sprzedane na aukcji w 2018 roku za 5 tys. funtów, ale na każde z dowolnie napotkanego ptaka. To właśnie pióra zapewniają ptakom skuteczne dostosowywanie się do zmieniającej się na ziemi rzeczywistości już ponad 160 mln lat. Co do tego, że pióra są na ziemi dłużej niż ludzie, nie ma dziś żadnych wątpliwości. Na tę chwilę paleontolodzy odkryli już 44 gatunki dinozaurów pierzastych. Jednym z najbardziej znanych, bo pierwszych i odkrytych jeszcze w XIX wieku, jest Archeopteryx praptak, który swego czasu podzielił naukowców na świecie i rozniecił dyskusję między ewolucjonistami a kreacjonistami. Po dziesiątkach lat sporów wiemy z pewnością, że...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: