Świąt radosnych – dla jednych, bezpiecznych – dla drugich...

Pan Jezus rodzi się na nowo. I rodzi się wszędzie. Także dla tych chrześcijan, dla których wiara w Niego oznacza ryzyko utraty życia: dla naszych braci w wierze w muzułmańskich krajach Afryki czy na Bliskim Wschodzie. A więc wszędzie tam, gdzie radykalni islamiści prowadzą czystkę nie tyle etniczną, ile właśnie religijną. Ciesząc się Świętami, rodzinnym spotkaniem w bezpiecznym polskim domu, patrząc na dzieci i wnuki zachwycone prezentami, pomyślmy o tych, którzy – jak my – wierzą w Boga Ojca Wszechmogącego i Jezusa Chrystusa – i płacą za to cenę najwyższą.

Kilka lat temu, tuż po świętach Bożego Narodzenia, a jeszcze przed świętem Trzech Króli, odwiedziłem obozy dla uchodźców-chrześcijan w Erbilu, stolicy irackiego Kurdystanu. Pełen kościół, a raczej barak przemieniony na tymczasową kaplicę pełną ludzi, którzy uszli z życiem przed mordercami z Państwa Islamskiego. Żywy Kościół, gdzie ludzie spontanicznie okazują wiarę, dla których spotkanie z Panem Bogiem nie jest niedzielnym rytuałem, lecz czymś bardzo autentycznym. To było poruszające. Pamiętam to do dziś. Podobnie jak msze święte w krajach, w których chrześcijanie stanowią niewielką mniejszość. Ostatnio w Ankarze, choć akurat w stolicy Turcji wyznawcom Chrystusa nic nie grozi (w głębi kraju jest z tym gorzej). Ale też choćby w Bahrajnie. W wielu muzułmańskich miastach świątynie katolickie czy innych wyznań chrześcijańskich nie są w ogóle oznakowane. Nie ma żadnego szyldu, nie ma krzyża, żeby nie prowokować, bo licho spod znaku Allaha nie śpi. I tak kto ma wiedzieć, że odbywa się tam spotkanie z Panem Bogiem, to wie i trafi.
Wiele tysięcy kilometrów od Polski, równie tradycyjnie jak w naszym kraju, będą obchodzone święta Bożego Narodzenia w polskich kościołach w Europie Zachodniej, Ameryce czy Australii. Trochę zasmakowałem tej polskiej atmosfery – ostatnio na „Trójcowie” (!), czyli w kościele Świętej Trójcy w Chicago (jednym z dwóch czy trzech miast na świecie o największej...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: