Sędzia Juszczyszyn i jego przeszłość. Wszystkie uchybienia sędziowskiego rewolucjonisty

„Niezależny jak sędzia Paweł Juszczyszyn”, „Jego słowa przejdą do historii”, „powinny być wybite złotymi zgłoskami” – tak o sędzim, który zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia członków nowej KRS, pisała w ostatnich dniach „Gazeta Wyborcza”. Ale szybko okazało się, że nowy bojownik o tzw. praworządność ma przede wszystkim zadatki, by stać się kolejnym symbolem moralnej degradacji „sędziowskiej kasty”.

Paweł Juszczyszyn – sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, który od września przebywał na delegacji do Sądu Okręgowego – stał się zarówno katalizatorem, jak i głównym bohaterem ubiegłotygodniowych protestów przeciwko rządowi. Wszystko zaczęło się, gdy Juszczyszyn rozpatrywał sprawę o zapłatę z powództwa jednego z funduszy inwestycyjnych przeciwko Joannie S. Gdy zauważył, że sędzia z Lidzbarka Warmińskiego, który wydał wyrok w pierwszej instancji, został mianowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa (KRS), to – powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE – zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia członków nowej KRS. Podważył przez to legalność ich wyborów, a co za tym idzie – legalność nowo powołanych sędziów. Kiedy zaś minister sprawiedliwości z oczywistych względów cofnął delegację Juszczyszyna, prezes olsztyńskiego sądu zawiesił go na miesiąc w orzekaniu, a rzecznik dyscyplinarny sędziów wszczął postępowanie dyscyplinarne – Juszczyszyn uznał się za ofiarę „pisowskiego” reżimu.
Tymczasem rzeczywistych ofiar – i to nie „reżimu”, lecz sędziego – należałoby szukać gdzie indziej. A przynajmniej tak wynika z ustaleń olsztyńskiego dziennikarza Adama Sochy, jak i z reportażu, jaki kilka lat temu wyemitowała telewizja TTV należąca do... TVN.

Kto zniszczył Zbigniewa Parowicza
„Moje życie zostało zniszczone, nikomu za to włos z głowy nie spadł. Nie mam żadnego słowa na obronę polskiego sądownictwa i prokuratury” – tak w reportażu dziennikarzy telewizji TTV cztery lata temu mówił Zbigniew Parowicz –...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: