To do boju! Zaczyna się kampania prezydencka. Opozycja ma mnóstwo kandydatów, czyli żadnego

Wola walki – ta cecha zawodnika najbardziej ceniona przez piłkarskich komentatorów, bezcenna jest też w polityce. Dla obozu niepodległościowego kampania wyborcza musi zacząć się w dzień po zwycięskich wyborach parlamentarnych. Wybory prezydenckie teoretycznie mogą być najtrudniejsze dla PiS, bo kandydat tej partii musi uzyskać ponad 50 proc. w ewentualnej drugiej turze. Ale nasze atuty to najnowsze znakomite notowania prezydenta Andrzeja Dudy i kompromitowanie się kolejnych „kandydatów na kandydatów” opozycji.

Wybory parlamentarne pokazały, że wymyślenie zarówno programu, jak i przekazu lepszego niż PiS przekracza możliwości opozycyjnych ugrupowań. Ale wybory prezydenckie mają swoją specyfikę. Są bowiem także rywalizacją osobowości kandydatów. A magikom od kampanii wyborczych łatwiej wymyślić jednego charyzmatycznego kandydata niż sukces całego ugrupowania.
Rzecz w tym, że tacy charyzmatyczni kandydaci znikąd mają szanse na sukces z reguły wtedy, gdy obywatele są niezadowoleni z tego, co dzieje się w ich państwie. To wówczas ktoś taki jak komik, aktor i producent filmowy Wołodymyr Zełenski na Ukrainie ma szanse odnieść sukces.

Prezydent Duda – jedyny polityk budzący więcej zaufania niż nieufności
Według najnowszego sondażu prezydent Andrzej Duda jest politykiem, do którego Polacy mają największe zaufanie – deklaruje je 47,8 proc. z nich. Ale jeszcze ważniejsza jest inna informacja: prezydent jest jedynym politykiem, któremu więcej Polaków ufa niż nie ufa. I jest to różnica znacząca: nieufność do niego deklaruje zaledwie 36,5 proc. badanych. To ma ogromne znaczenie na wypadek wspomnianej drugiej tury. Co ważne, Andrzej Duda nie osiągnął tego wyniku, odcinając się od własnego obozu politycznego, co próbował robić w 2017 roku, gdy zawetował ważne dla PiS ustawy. Obecna popularność prezydenta pokazuje, że było to całkowicie zbędne, bo wizerunek odpowiedzialnej Głowy Państwa można zbudować zupełnie...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: