Nowe rekordy, nowi mistrzowie. CZEKAMY NA POWTÓRKĘ ZA ROK W TOKIO

Sześć medali, w tym jeden złoty Pawła Fajdka, zdobyli polscy lekkoatleci w zakończonych w 6 października mistrzostwach świata w Dosze. Plan szefów PZLA, zakładający cztery–pięć krążków został zrealizowany z nawiązką. Stało się tak podczas imprezy, która przejdzie do historii jako najbardziej nietypowe mistrzostwa w historii.

Pod względem wyników była to najlepsza impreza w historii. Niektóre konkurencje stały wręcz na kosmicznym poziomie. Polacy spisali się powyżej oczekiwań. Do historii polskiej lekkiej atletyki przejdzie  ostatni dzień imprezy z fantastycznymi biegami i medalami: srebrem kobiecej sztafety 4x400 m i brązem Marcina Lewandowskiego na 1500 m. Oba biegi zakończyły się rekordami Polski – odpowiednio 3.21,89 min  i 3.31,46 min. A czas Polek w sztafecie jest najlepszym w Europie od ponad ośmiu lat.

Rekordy pobite
Wcześniej w rzucie młotem złoto zdobył Fajdek, srebro wywalczyła Joanna Fiodorow, a brąz Wojciech Nowicki. Trzeci w skoku o tyczce był też Piotr Lisek. Największym szczęściarzem ekipy jest Nowicki, który dostał swój medal po proteście i nocnych naradach organizatorów mistrzostw.  Trójka medalistów to zawodnicy Grupy Sportowej ORLEN. Polski koncern jest sponsorem całego Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, ale indywidualnie wspiera także naszych najlepszych sportowców m.in złotego medalistę w rzucie młotem Pawła Fajdka, srebrną żeńską sztafetę 4x400 m oraz zdobywcę brązu w skoku o tyczce – Piotra Liska. W Dosze zabrakło z powodu kontuzji innej gwiazdy Grupy Sportowej ORLEN – Anity Włodarczyk, która byłaby główną faworytką konkursu rzutu młotem kobiet.  Bohaterką imprezy była Sifan Hassan. Holenderka etiopskiego pochodzenia jako pierwsza w historii wygrała rywalizację na 10 tys. m i 1500 m. Na obu dystansach uzyskała znakomite rezultaty – 30.17,62 min i 3.51,95 min. Cieniem rzuca się tylko jej współpraca z zawieszonym w trakcie mistrzostw świata amerykańskim trenerem Alberto Salazarem...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: