Wygrała Polska i zdrowy rozsądek

„Cztery mecze, cztery wygrane i cztery gole w meczu z Izraelem. Jeśli mieliśmy prawo do narzekania na grę Biało-Czerwonych, to Jerzy Brzęczek zamknął nam usta. Polacy zagrali z Izraelem najlepszy mecz od czasu eliminacji do mundialu w Rosji” – pisał w „Gazecie Polskiej Codziennie” Krzysztof Oliwa. To prawda. Ale ten mecz zamknął usta także tym wszystkim, którzy obawiali się rzekomego „polskiego antysemityzmu” lub prowokacji. I choć „momentów” nie brakowało, to przedstawiamy je po to, by pokazać skalę rzekomego problemu. A ta jest niewielka.

To był chyba najbardziej kuriozalny element okołomeczowego wzmożenia. Dziennikarz Samuel Pereira, szef portalu TVP.info, zamieścił w jednym z serwisów społecznościowych fotografię, na której stoi na Stadionie Narodowym w koszulce reprezentacji Polski z własnym nazwiskiem. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie numer „88”, który widniał na plecach Pereiry. Prędko bowiem znaleźli się tacy, którzy spieszyli przekonywać, że jest to prowokacja wymierzona w Żydów. Dlaczego? Symbol „dwóch ósemek” jest wykorzystywany przez neonazistów jako kod, który skrywa słowa „Heil Hitler” („h” jest ósmą literą ). Rzecz byłaby do zbagatelizowania, gdyby nie napisał o niej w internetowym wydaniu dziennik „Rzeczpospolita”, który piórem Zuzanny Dąbrowskiej pytał: „Czy Pereira chciał świadomie mrugnąć okiem do polskich brunatnych, wygolonych młodzieńców organizujących po lasach urodziny Hitlera?”. Nie pomogły tłumaczenia samego Pereiry, że przyszedł on na świat w 1988 roku, a więc jest to nawiązanie do daty urodzin. Bliscy opozycji komentatorzy spieszyli udowadniać, że rzecz jest celowym zabiegiem, który miał podgrzać nastroje antysemickie. Śmieszne, że to nie kto inny jak właśnie Pereira pada często ofiarą pomówień o sprzyjanie Żydom, semickie pochodzenie i szereg innych bzdur.
Rzecz rozlała się do niebotycznych rozmiarów, opisały ją branżowe portale dziennikarskie, a swoje stanowisko wyraziło nawet… Forum Żydów...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: