Wirtuoz migawki

Jeśli chciałoby się jednym słowem określić świat zatrzymany w kadrach fotografii Adama Bujaka, to brzmi ono „piękny”. Nawet jeśli przedstawia rzeczy, które trudno uznać za piękne. Starość, cierpienie, śmierć. Przez 55 lat zebrał się gigantyczny dorobek, mogący obdzielić setki, jeśli nie tysiące fotografików. Tyle że mistrzostwo autora, Kawalera Orderu Orła Białego, sprawia, że jest to dzieło absolutnie indywidualne.

W albumie „Życie malowane światłem” mamy jedynie drobny wybór gigantycznego dorobku. Od pierwszej czarno-białej fotografii młodego biskupa Krakowa po zamkniętą Księgę na jego trumnie. A w środku świat cały – Rosja łagrów i odradzającej się wiary, przepojona wielką tajemnicą Ziemia Święta. Ze stareńkimi oliwkami pamiętającymi czasy Jezusa. Oświęcim – hańba ludzkości i podeptana Polska stanu wojennego. Ludzkie twarze, zarejestrowane w reporterskim dokumencie sceny, zabytki drogie sercu i zachwycająca przyroda. Wybór dokonany przez Leszka Sosnowskiego, założyciela wydawnictwa Biały Kruk, traktuje dość powściągliwie część poświęconą Janowi Pawłowi II, świadom mnogości albumów Bujaka poświęconych Karolowi Wojtyle. Ale i te zdjęcia pokazują w wystarczającym stopniu wyjątkową relację miedzy Mistrzem a jego Obiektem. Dla Bujaka nie ma rzeczy niemożliwych. Dokumentuje misteria, dociera poza klauzurę żeńskich zakonów kontemplacyjnych. Robi zdjęcia tłumu na placu świętego Piotra przez plecy Papieża i przechadza się wraz z nim po dachu Pałacu Apostolskiego.
Dzięki zdjęciom Adama Bujaka i my możemy być uczestnikami przeżyć wielkich i drobnych, które składają się na całą urodę tego świata.

Adam Bujak „Życie światłem malowane” Biały Kruk Kraków 2019
[pozostało do przeczytania -2% tekstu]
Dostęp do artykułów: