Od węgla po fotowoltaikę. Energetyka wybiera nowe technologie

Sektor energetyczny w Polsce przechodzi technologiczną transformację. Inwestycje w nowe bloki i innowacje mają pomóc koncernom energetycznym utrzymać się na rynku, wygrać z konkurencją i sprostać wymogom klimatycznym.

Obecnie blisko połowa kotłów produkujących energię w Polsce ma ponad trzydzieści lat, zaś kolejna jedna trzecia datowana jest na 20–30 lat. Jest to bardzo niekorzystny układ, który polskie grupy energetyczne starają się zmienić poprzez inwestowanie w nowe bloki energetyczne. Wprawdzie w najbliższych kilkunastu latach dominującą rolę w polskiej energetyce nadal pełnić będzie węgiel kamienny, ale coraz większa liczba projektów opiera się na gazie lub węglu z biomasą. Za realizacją projektów gazowych przemawia ekologia, niższe koszty budowy oraz krótsze terminy realizacyjne. „W polskiej energetyce prowadzonych jest tak dużo inwestycji, że można określić to jako boom inwestycyjny” – mówił niedawno w TVP Info wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Duży może więcej
Pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o zmianę oblicza polskiej energetyki, grają najwięksi na tym rynku gracze, czyli Grupa Kapitałowa PGE i PGNiG Termika należąca do gazowego giganta.
Niedawno Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. operacyjnych w PGE, zapowiedział, że Grupa oprócz dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra planuje postawić blok podobnej klasy, to jest o mocy 700 MW, w Elektrowni Rybnik. W najbliższym czasie przewidywana jest też rewizja in plus dotychczasowego programu koncernu budowy 100 MW mocy w fotowoltaice. Według wiceprezesa, PGE ma tu znacznie większe aspiracje.
Niedawno PGE i Centrum Badawcze Konwersja Energii i Źródła Odnawialne (KEZO) oznajmiły, że będą wspólnie prowadzić prace badawcze i rozwojowe związane z ekologicznymi technologiami energetycznymi. Komercjalizacja pracy naukowców ma przełożyć się na powstanie nowych produktów. Grupa zainteresowana jest technologiami zapobiegającymi...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: